Magnezyum Sülfat Nedir ve Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Magnezyum Sülfat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Magnezyum sülfat, halk arasında İngiliz tuzu olarak bilinen magnezyum sülfatın tuz ile aslında hiçbir alakası yoktur. Beyaz şeffaf bir toz halinde olup suya konulduğunda eriyici özelliktedir. Mayhoş ve acı bir tada sahiptir. Yapı olarak mutfaklarda kullanılan tuza oldukça benzemektedir. Toplumun %75'i önerilen miktarlarda magnezyum alımı sağlayamaz. Bu gibi durumlarda magnezyumun kaliteli bir yaşam için dışarıdan takviye olarak alınması gerekir.

Magnezyum sülfat, hazımsızlığa karşı iyi gelir. Ayrıca mikrop kırıcı antibakteriyel etkisi vardır. Cilt bakımı için kullanılabilir. Cildi sıkılaştırıcı ve nemlendirici özelliğinin yanı sıra doğal bir peeling için kullanılabilir. Safra salgısını düzenleyici etkisi vardır. Safra salgısı nedeni ile oluşabilecek karaciğer hastalıklarına karşı alternatif tedavi olarak kullanılabilir. 1 litre suyun içine yarım tatlı kaşığı magnezyum sülfat eklenerek içildiğinde karaciğer rahatsızlıklarına karşı faydalı olur. Kullanılan ölçü arttırıldığında ishale yol açabilir. Müshil etkisinden yararlanmak için eklenen suda tamamen erimesi sağlanmalıdır. Çocuklar için kabızlık sorunlarında kullanılabilir. Tadı çocuklara acı gelebileceğinde meyve suları ile karıştırılarak verilmesi gerekir ve çocuklarda kullanılacaksa kullanılan ölçünün 10 gramı aşmaması gerekir.

Magnezyum Sülfat Hangi Durumlarda Kullanılır?
 • Kronik yorgunluk ve kas zayıflığına iyi gelir.
 • Kas krampları için faydalıdır.
 • Metabolik sendrom için önemli bir mineraldir.
 • Dismenoreye iyi gelir.
 • Erken doğum olasılığını engellemek için enjeksiyon yolu ile 5-7 günden fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde uzun süre kullanımı anne karnındaki bebekte kalsiyum eksikliğine ve dolayısı ile kemik değişikliklerine neden olabilir.
 • Gebelikte takviye olarak alınabilir.
 • Gebelik kramplarını engeller.
 • Preeklampsi ataklarının önlenmesi için kullanılır.
 • Osteoporozda kullanılabilir.
 • Süt verenler kullanabilir.
 • Menstrüel migrene iyi gelir.
 • Premenstrüel sendroma karşı etkilidir.
Magnezyum sülfatın emilimi bağırsaklar yolu ile gerçekleşir. Tüketiminde 1 saat sonra emilim başlar ve emilim yaklaşık 12 saatte sonlanır. Böbrekler yolu ile atılımı sağlanır. Magnezyum sülfat sağlıklı bir vücut için kaçınılmaz bir mineraldir. Daha çok kemiklerde bulunur ve düzenli bir beslenme diyeti ile rahatlıkla ihtiyaç giderilebilir.

Magnezyum Sülfatın Yan Etki ve Zararları Nelerdir?

İlaç etkinden yararlanılan tüm ürünlerde olduğu gibi magnezyum sülfatta fazla ve bilinçsiz kullanıldığında bazı yan etki ve zararlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka ölçülü ve bilinçli kullanılmalıdır. En sık rastlanan yan etkisi ishaldir. Böbrek yetmezliği gibi bir sorunu olan kişilerde birikici etki yaratabilir. Addison hastaları için kullanımı uygun değildir.

Çok fazla ya da çok az magnezyum sülfat sinir sistemi için zararlıdır. Çoğu kişi sıradan bir karın ağrısı için bile magnezyum sülfata başvurabilmektedir. Fakat böylesine yanlış bir davranış vücutta aşırı sıvı kaybına yol açabilir. Yaşanabilecek her karın ağrısı kabızlık nedeni ile ortaya çıkmayacağından dolayı karın ağrısını evde doğal yollarla tedavi etmek yerine ilk önce bir doktora başvurmak gerekir. Karın ağrısının nedeni araştırılıp teşhis edilmeden magnezyum sülfat kullanmak uygulanacak tıbbi tedavinin gecikmesine, mide bulantısına, kusmaya ve beraberinde yüksek ateşe yol açabilir. Magnezyum sülfat aktar ve eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir. Ayrıca internetten de sipariş edilerek atın alınabilir.

Magnezyum Sülfat Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Magnezyum Simgesi

Magnezyum Simgesi

Magnezyum Nitrat

Magnezyum Nitrat

Magnezyum Klorür

Magnezyum Klorür

Popüler İçerikler

Gebelikte Magnezyum

Gebelikte Magnezyum

Çinko Magnezyum

Çinko Magnezyum

Magnezyum Fazlalığı

Magnezyum Fazlalığı

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Magnezyum Sitrat

Magnezyum Sitrat

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Magnezyum Hidroksit

Magnezyum Hidroksit

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum Sülfat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Magnezyum Sülfat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Magnezyum Alaşımları

Magnezyum Alaşımları

Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum İçeren Besinler