Magnezyum Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Magnezyum Faydaları Nelerdir?

Magnezyum faydaları, vücutta bulunan temel minerallerden biri olan magnezyum, vücutta olan metabolik işlevlerin çoğunluğunda gerekli bir bileşendir. Sağlıklı bir yetişkinin bedeninde 20-28 gram magnezyum bulunmalıdır. Kemiklerin içindeki magnezyum bu oranın %60'ını oluştururken, kalan miktar doku ve organların içinde olur. Kalp ve beyinde yoğun miktarda magnezyum bulunmaktadır.

Magnezyumun vücutta eksilmesi halinde, bunun dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Bu eksikliğin tamamlanması halinde, vücut kendi rezervlerini kullanmaya başlar. Özellikle kemiklerde bulunan magnezyumdan faydalanır. Enerji gereken her metabolik işlemde vücut magnezyuma ihtiyaç duyar. Sinir sistemindeki aşırı duyarlılığı azaltan, insanların sakinleşmesine yardımcı olan magnezyum anti stres minerali olarak tanımlanır. Kandaki şekerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur, vücuttaki enzimleri harekete geçirir. Magnezyum vücut için oldukça faydalı bir mineraldir.

Magnezyumun faydaları nelerdir?
 • Vücuttaki fosfor, C vitamini ve kalsiyum gibi maddelerin etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.
 • Cildin, saçların ve tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur
 • Vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur
 • Astım ve alerjik nezle etkilerini hafifletir.
 • Magnezyum takviyesi kadınlarda adet dönemi ağrılarının azaltılmasında etkili olur
 • Hamilelik döneminde oluşan krampların engellenmesinde etkilidir
 • Depresyon ve anksiyete hastaları arasında yapılan araştırmalarda vücutlarında magnezyum eksikliği belirlenmiştir. Bu insanların düzenli olarak magnezyum almasının yararlarını açıklayabilir
 • Sinir sisteminde etkili olduğundan, sakinleştirici özelliği vardır. Özellikle kalsiyumla birlikte olduğunda, bu etkisi daha fazla artmaktadır.
 • Magnezyum beyin hücrelerinin ölümüne neden olan kalsiyumun beyne ulaşmasına engel olur. Ayrıca beyin hücrelerinin daha canlı olmasını sağlar.
 • Hormonları aktif eden etkisi ve nörolojik sorunları önleme etkisi bulunmaktadır.
 • Sigara tiryakilerine felç riskini azaltır.
 • Vücutta olan sodyum ve potasyum dengesi üzerinde olumlu etkisi vardır.
Magnezyum her zaman vücutta yeteri kadar bulunmalıdır. Eksikliğinde kalp ve böbrek başta olmak üzere, böbreklerde, karaciğerde işlev bozukluklarına neden olabilir. İnsanlar kendilerini yorgun, halsiz, huzursuz hisseder. Uyku düzenleri bozulur, hafıza kaybı, kramplar, böbrek yetmezliği, öğrenme güçlüğü gibi etkiler ortaya çıkar. Magnezyumun vücutta fazla olması halinde, fazla miktar vücut tarafından uzaklaştırılabilir. Vücutta kalsiyum eksikliği olduğunda, magnezyum fazlalığı ortaya çıkar. Normalde erişkinlerin günde 300 mg magnezyum alması gerekir. Yaşın ilerlemesi halinde bu miktar 350 mg olması gerekir. Hamilelerde ve emziren kadınlardaki magnezyum ihtiyacı ise günlük 600 mg kadardır. Bu nedenle içeriğinde magnezyum olan yumurta, patates, balık, peynir, portakal, tavuk eti gibi besinlerin düzenli şekilde tüketilmesi uygundur.

Magnezyum Faydaları Yorumları

soru

Havva

21 Mayıs 2024 Salı

Sol elim ve kolum.4 gundur uyusma var gecmiyo dirsegimden koluma dogru agri var..dr sinir sikismasidir muhtemeien dedi ilac.dahi vermedi.. magnezyum faydasi olur mu ne yapmaliyim.. saygilar

Cevap yaz
cevap

Öncel

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba sinir sıkışmaları meydana geldikten sonra genellikle bir süre sonra ortadan kalkmaktadır. Kolunuzun üzerine yatmanız ya da yanlış hareketlerde bir süre kalmanız durumunda sinir sıkışması görülebilir. Bunun için bol bol egzersiz yapmanız tavsiye edilmektedir. Yapacağınız egzersizlerin magnezyumdan daha faydalı olacağınız söyleyebilirim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Magnezyum Nelerde Bulunur?

Magnezyum Nelerde Bulunur?

Magnezyum Fazlalığı

Magnezyum Fazlalığı

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Editörün Seçtiği

Gebelikte Magnezyum

Gebelikte Magnezyum

İlginizi Çekebilir

Magnezyum Alaşımları

Magnezyum Alaşımları

Magnezyum Klorür

Magnezyum Klorür

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum Elementinin Özellikleri

Magnezyum Elementinin Özellikleri

Magnezyum Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Sitrat

Magnezyum Sitrat

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum Eksikliği Belirtileri