Günlük Magnezyum İhtiyacı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Günlük magnezyum ihtiyacı belirlenirken belirleyici etkisi olan birçok faktör bulunmaktadır. Her şeyden önce bu mineralin vücutta ne gibi fonksiyonları yerine getirdiğini bilmek gerekecektir. Magnezyum minerali hücrelerin metabolizma faaliyetlerinde bulunabilmeleri için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Dolayısı ile sağlık uzmanları tarafından şöyle kısa bir açıklama ile günlük magnezyum ihtiyacının önemi vurgulanmaktadır "hücresel düzeyde faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için magnezyum mineralinin düzenli bir şekilde vücuda alınması gereklidir çünkü bu mineral olmazsa enerji de olmaz ve faaliyetler yerine getirilemez. " İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacının ne kadar büyük bir önem taşıdığını göstermektedir.

Söz konusu olan belirleyici faktörlerin başında kişinin vücut faaliyet seviyesi gelmektedir. Örneğin ağır ve bedensel güç gerektiren bir işte çalışan ile büyüme çağında olan bir kişinin vücutlarının günlük magnezyum ihtiyacı farklı seviyelerde olacaktır.

Doktorlarca tavsiye edilen günlük magnezyum ihtiyacı oranları

Her insanın sağlıklı ve düzenli çalışan bir hücre yapısına sahip olabilmesi günlük olarak yaklaşık 350 gram seviyesinde magnezyum minerali alması gerekmektedir. Kişinin yaş grubuna ve cinsiyetine bağlı olarak ihtiyaçları olan magnezyum oranları şöyledir:

Yaş Kadın Erkek.

14-18 yaş arası 360 mg 410 mg.

19-30 yaş arası 310 mg 400 mg.

31 yaş ve üzeri 320 mg 420 mg.

Belirtilen yaş grubuna girmeyen çocuklar için:
Çocuğun doğumundan başlayarak 6 aylık oluncaya kadar günde 30 mg, 7 ay ve 12 ay arası 75 mg, 1 ile 3 yaş arası 80 mg, 4 ile 8 yaş arası 130 mg, 9 ile 13 yaş arası 240 mg günlük magnezyum ihtiyacı duyarlar. Belirtilen bu veriler U. S Departman of Healt - Human Servis tarafından verilmiştir. Daha kesin ve net bilgi için mutlaka Uzman bir doktora danışılarak günlük magnezyum ihtiyacı seviye tespiti yapılmalıdır.

Günlük magnezyum ihtiyacı karşılanmaz ise ne olur?

İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacı üzerinde bu kadar fazla durulmasının nedeni magnezyum ihtiyacının karşılamaması durumunda birçok vücut fonksiyonunda aksama meydana gelmesi ve buna bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıdır. Özellikle beynin yerine getirdiği fonksiyonların düzenliliği açısından günlük ihtiyacın karşılanması çok önemlidir. Çünkü bu ihtiyaç karşılanamadığında beyinin düzenli çalışabilmesi için gerekli olan biyoenerji karşılanamaz sonuç olarak da beyinde hem güç kaybı meydana gelir hem de metabolizması zarar görür. Günlük magnezyum ihtiyacı karşılanmadığında halsizlik, baş dönmesi, kaslarda zayıflık ve kas krampları, düzensiz olarak oluşan kalp çarpıntısı, kalp yetmezliği, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetler oluşur.

Günlük Magnezyum İhtiyacı Yorumları

soru

Sibel demirkan

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Cilde surulen magnezyum icerikli spreyler vucudun magnezyum ihtiyacini karsilarmi

Cevap yaz
cevap

Hilal

21 Eylül 2018 Cuma

Tabiki karşılamaz

cevap

Hikmet

06 Temmuz 2018 Cuma

Hic bir bilgim yok

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Magnezyum Hidroksit

Magnezyum Hidroksit

Gebelikte Magnezyum Kullanımı

Gebelikte Magnezyum Kullanımı

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum Sitrat

Magnezyum Sitrat

Editörün Seçtiği

Magnezyum Klorür

Magnezyum Klorür

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Magnezyum Alaşımları

Magnezyum Alaşımları

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Magnezyum Fazlalığı

Magnezyum Fazlalığı