magnezyum.gen.tr https://www.magnezyum.gen.tr Magnezyum, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, magnezyum.gen.tr Wed, 28 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Çinko Magnezyum https://www.magnezyum.gen.tr/cinko-magnezyum.html Sat, 24 Nov 2018 10:30:23 +0000 Çinko magnezyum insan sağlığında çok büyük bir etkisi olmaktadır. Magnezyum insan vücudu içerisinde kemiklerde ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Bunun dışında dokularda ve hücrelerde de çok sayıda var olduğu için düze Çinko magnezyum insan sağlığında çok büyük bir etkisi olmaktadır. Magnezyum insan vücudu içerisinde kemiklerde ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Bunun dışında dokularda ve hücrelerde de çok sayıda var olduğu için düzenli olarak magnezyum alınması gerekiyor. Kan şekeri ve dişlerimizin sağlam olması konusunda çok büyük etkisi olduğu için kullanılması gerekmektedir. Şeker hastalıkları ve hipertansiyon hastalıklarının olasında önemli rol oynamaktadır. Çok çabuk sinirlenen ve çok kolay kızan insanların magnezyumları eksik olduğu fark edilmiştir. Özellikle de kadınların regl öncesi sancıları fazlaysa ve regl öncesinde çok gergin oluyorlarsa magnezyum eksikliğinden olmaktadır.

Yeşil sebze sevmeyen ve tüketmeyen ve sürekli fastfood tarzı beslenen insanlarda magnezyum eksikliği görülmektedir. Magnezyum en çok koyu yeşil sebzelerde, ceviz ve bezelye de bulunmaktadır. Bir insan her gün ortalama olarak 400 mg magnezyum tüketmesi gerekmektedir.


Çinko magnezyum birçok rahatsızlığın oluşumunda çok büyük etki göstermektedir. Özellikle de çinkonun insanların vücudunda bulunan hücrelere çok büyük etki ettiği hücrelerin en çok ihtiyacı olan bir madde olmaktadır. Vücudumuz üzerinde herhangi bir yara olduğu zaman bu yaranın kapanmasında çok büyük rol oynayacaktır. Bağışıklık sistemi içerisinde çok büyük etki etmektedir.

Çinko Magnezyum

Çinko eksikliği olması durumunda, insanların sinir sisteminin çökmesine neden olacaktır. Özellikle çocuklarda bulunmaması durumunda, büyüme ve gelişimlerinde çok büyük etki gösterecektir. Çinko genellikle protein ağırlıklı besinlerde çok miktarda bulunmaktadır. Sığır eti, sığır karaciğeri, sığır böbreği, yengeç eti ve lahana da çok sayıda olduğu için bu yiyecekleri sıklıkla tüketmekte fayda olacaktır

]]>
Magnezyum Faydaları https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 01:27:04 +0000 Magnezyum faydaları, vücutta bulunan temel minerallerden biri olan magnezyum, vücutta olan metabolik işlevlerin çoğunluğunda gerekli bir bileşendir. Sağlıklı bir yetişkinin bedeninde 20-28 gram magnezyum bulunmalıdır Magnezyum faydaları, vücutta bulunan temel minerallerden biri olan magnezyum, vücutta olan metabolik işlevlerin çoğunluğunda gerekli bir bileşendir. Sağlıklı bir yetişkinin bedeninde 20-28 gram magnezyum bulunmalıdır. Kemiklerin içindeki magnezyum bu oranın % 60 ını oluştururken, kalan miktar doku ve organların içinde olur. Kalp ve beyinde yoğun miktarda magnezyum bulunmaktadır.

Magnezyumun vücutta eksilmesi halinde, bunun dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Bu eksikliğin tamamlanması halinde, vücut kendi rezervlerini kullanmaya başlar. Özellikle kemiklerde bulunan magnezyumdan faydalanır. Enerji gereken her metabolik işlemde vücut magnezyuma ihtiyaç duyar. Sinir sistemindeki aşırı duyarlılığı azaltan, insanların sakinleşmesine yardımcı olan magnezyum anti stres minerali olarak tanımlanır. Kandaki şekerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur, vücuttaki enzimleri harekete geçirir. Magnezyum vücut için oldukça faydalı bir mineraldir.   

Magnezyumun faydaları nelerdir

 • Vücuttaki fosfor, C vitamini ve kalsiyum gibi maddelerin etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.
 • Cildin, saçların ve tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur
 • Vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur
 • Astım ve alerjik nezle etkilerini hafifletir.
 • Magnezyum takviyesi kadınlarda adet dönemi ağrılarının azaltılmasında etkili olur
 • Hamilelik döneminde oluşan krampların engellenmesinde etkilidir
 • Depresyon ve anksiyete hastaları arasında yapılan araştırmalarda vücutlarında magnezyum eksikliği belirlenmiştir. Bu insanların düzenli olarak magnezyum almasının yararlarını açıklayabilir
 • Sinir sisteminde etkili olduğundan, sakinleştirici özelliği vardır. Özellikle kalsiyumla birlikte olduğunda, bu etkisi daha fazla artmaktadır.
 • Magnezyum beyin hücrelerinin ölümüne neden olan kalsiyumun beyne ulaşmasına engel olur. Ayrıca beyin hücrelerinin daha canlı olmasını sağlar.
 • Hormonları aktif eden etkisi ve nörolojik sorunları önleme etkisi bulunmaktadır.
 • Sigara tiryakilerine felç riskini azaltır.
 • Vücutta olan sodyum ve potasyum dengesi üzerinde olumlu etkisi vardır.
Magnezyum Faydaları

Magnezyum her zaman vücutta yeteri kadar bulunmalıdır. Eksikliğinde kalp ve böbrek başta olmak üzere, böbreklerde, karaciğerde işlev bozukluklarına neden olabilir. İnsanlar kendilerini yorgun, halsiz, huzursuz hisseder. Uyku düzenleri bozulur, hafıza kaybı, kramplar, böbrek yetmezliği, öğrenme güçlüğü gibi etkiler ortaya çıkar. Magnezyumun vücutta fazla olması halinde, fazla miktar vücut tarafından uzaklaştırılabilir. Vücutta kalsiyum eksikliği olduğunda, magnezyum fazlalığı ortaya çıkar. Normalde erişkinlerin günde 300 mg magnezyum alması gerekir. Yaşın ilerlemesi halinde bu miktar 350 mg olması gerekir. Hamilelerde ve emziren kadınlardaki magnezyum ihtiyacı ise, günlük 600 mg kadardır. Bu nedenle içeriğinde magnezyum olan yumurta, patates, balık, peynir, portakal, tavuk eti gibi besinlerin düzenli şekilde tüketilmesi uygundur.

]]>
Magnezyum https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum.html Sun, 25 Nov 2018 08:36:25 +0000 Magnezyum, 1808 yılında ilk kez Sir Humphrey Davy tarafından bulunmuş, inanların yaşamı için oldukça önemli olan esansiyel 11 mineral arasında yer alır. Vücuttaki miktarı 4. katyonken, hücre içindeki miktarı potas Magnezyum, 1808 yılında ilk kez Sir Humphrey Davy tarafından bulunmuş, inanların yaşamı için oldukça önemli olan esansiyel 11 mineral arasında yer alır. Vücuttaki miktarı 4. katyonken, hücre içindeki miktarı potasyumdan sonra ikinci sıradadır. Hücre içinde endoplazmik retikulum, mitokondri ve nükleus organelleri üzerinde homojen bir dağılımı vardır. 70 kilo ağırlığında olan sağlıklı yetişkinlerin vücudunda yaklaşık 20-28 gram magnezyum bulunur. Vücuttaki dağılımı kemiklerde % 53 oranında, kaslarda % 27, yumuşak dokularda % 19, serum ve eritrositlerde ise % 1 den daha az miktarda bulunur. Vücuttaki magnezyum dağılımının bozulması halinde, bunun yeniden düzene sokulmasının ne kadar sürdüğü konusunda yapılan araştırmalarda, dengenin çok yavaş elde edildiği belirlenmiştir. Bu süre 41-181 gün arasında devam etmektedir.  

Günlük olarak alınması gereken magnezyum oranları

Vücudun magnezyum ihtiyacı kişinin yaşına ve yaşam tarzına göre değişim gösterir. Erişkin olan kadınlarda günlük 300 mg, erkelerde ise 350 mg magnezyum ihtiyacı vardır. Hamilelik ve laktasyon döneminde 450-700 mg kadar yükselir. Diyet yapılırken, düzenli egzersiz sırasında, iyileşme dönemlerinde, fiziksel aktivitenin artmasında, kronik alkol ve sigara bağımlısı olanlarda, sporcularda magnezyum ihtiyacı daha fazla olur.

Magnezyumun görevleri nelerdir

Vücutta ağırlığın % 0,005 i kadar magnezyum olmasına rağmen, üç yüzden fazla enzim için kofaktör rolü oynar. Hücre içindeki reaksiyonları içinde enerji metabolizmasını ilgilendiren fosfat gruplarını ve reaksiyonlarını aktive etme, glikoz kullanarak enerji üretme, oksijenle besinlerin yakılmasıyla enerji üretme, protein sentezi, nükleotid metabolizması, plazma membranlarına bağlanacak olan moleküllerin seçimi gibi hücre içindeki metabolizmanın düzenlenmesinde görevleri bulunmaktadır. 

Bunun dışında iyon transportunda görevli pompaları, taşıyıcı molekül ve kanalları kullanıp sinyal iletimi yapmayı, hücre içinde kalsiyum ve potasyum konsantrasyonunu düzenler. Bu yüzden elektriksel uyarılan dokularda kas ve sinir sisteminde önemli rol oynar. Magnezyum hücre içinde oldukça önemli olan iki pompada önemli bir rol üstlenmektedir. Bu pompalardan bir Na K ATPaz pompası, diğeri Ca ATPaz pompasıdır.

Magnezyum tiroit, insülin, testosteron, östrojen gibi hormonların, nörotransmitterlerin, mineral ile elektrolitlerin iletiminde rol oynamaktadır. Vücutta potasyum ve kalsiyumun  akıbetini belirleyici etkendir. Magnezyum oranı vücutta eksildiği takdirde, buna bağlı enzim olan Na K ATPaz aktivitesi azalmakta, hücrenin potasyum tutabilme kapasitesi düşmektedir. Magnezyum oranı yetersiz olduğunda, potasyum ve kalsiyum idrarla birlikte kaybedilir, kalsiyum arterler, böbrekler, beyin, eklemler gibi yumuşak dokularda birikmeye başlar.

Magnezyum

Magnezyum emilimi ve regülasyonu

Magnezyumun vücutta regülasyonunda yani vücuttaki miktarların düzenlenmesinde kemik dokusu ve gastrointestinal sistem rol oynar. Fakat bunda temel organ böbreklerdir. Magnezyum bağırsaklarda ileum ile kolonda emilir. Geri atılımı ise böbrekler tarafından olur. Normalde süzülen magnezyumun % 3-5 kadarı idrarla atılır.

]]>
Magnezyum Nedir https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 19:51:21 +0000 Magnezyum, bir mineral türü olarak insan vücudu için oldukça önemli minerallerden bir tanesidir ve daha çok kemiklerde olmak üzere kaslarda ve kanda da mevcuttur. İnsan vücudu içerisinde yer alan yaklaşık 25 Magnezyum, bir mineral türü olarak insan vücudu için oldukça önemli minerallerden bir tanesidir ve daha çok kemiklerde olmak üzere kaslarda ve kanda da mevcuttur. İnsan vücudu içerisinde yer alan yaklaşık 25 gram magnezyumun % 60'ı kemiklerde, % 39'u kaslarda, % 1'i ise kanda bulunmaktadır. Vücudun işleyişiyle ilgili 300'den fazla metabolik reaksiyona yardımcı olur. Özellikle kas fonksiyonlarında ve sinir sisteminin dengesini sağlamak konusunda etkin rol oynar, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden anti stres minerali olarak anılır. Ayrıca  kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde, C vitamininin ve fosfor,  kalsiyum gibi minerallerin daha etkili hale gelmesini sağlar. Bunların dışında cilt ve saç güzelliğini arttırır, krampların daha az görülmesine katkı sağlar, astımın ve alerjik hastalıkların tetiklenmesini önlemeye yardımcı olur. 

Magnezyum eksikliği nedir

Her mineral eksikliğinde olduğu gibi magnezyum eksikliğinde de bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıkların en yaygın rastlananları ise; yorgunluk, halsizlik, sık sık meydana gelen kramplar, mide bulantısı, iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü, zayıf hafıza, böbrek yetmezliği ve kalp hastalıklarıdır.  Magnezyum eksikliğinin oluşmasındaki en bilinen sebepler ise; spor yapmak ancak kötü beslenmek, yaşın ilerlemiş olması, fazla alkol tüketimi, sürekli tekrarlayan, kronik sindirim sistemi problemleri ve tansiyon ilaçlarının kullanımı gibi durumlardır. 

Magnezyum fazlalığının zararları nelerdir

Magnezyum eksikliği dışında karşılaşılan diğer olumsuz durumlardan biri ise magnezyum fazlalığıdır.  Magnezyumun eksikliği durumlarında meydana gelen olumsuzluklara benzer şekilde fazlalığında da çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Vücut fazla magnezyumu dışarıya atabiliyor olsa dahi kalsiyum gibi farklı minerallerin eksikliği vücuttaki magnezyumun artmasına sebep olur. Bu da kalp rahatsızlıklarına, bitkinliğe, böbrek hastalıklarına, hafıza zayıflığına ve depresyona sebep olabilmektedir. 

Hangi besinler magnezyum içerir

Magnezyum, kakao ve çikolatada, badem, fıstık, fındık gibi kuru yemişlerde, mercimek, fasulye gibi kuru bakliyatlarda, balık, midye ve karides gibi deniz ürünlerinde, mineralli suda, patates ve portakal gibi sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. Günlük olarak alınması gereken magnezyum miktarı ise 300 mg'dır. Magnezyum, besinler aracılığıyla vücuda alınabileceği gibi magnezyum içeren tabletler ile de vücuda takviye edilebilmektedir. Özellikle daha sağlıklı bir kalp, stressiz bir yaşam biçimi, güçlü bir hafıza, daha güçlü kaslar için magnezyum takviyesi tercih edilebilir. 

Magnezyum Nedir
Bir metal olarak magnezyum:

Bir metal türü olarak ise Magnezyum; gümüş rengini andıran bir metal çeşididir ve çoğunlukla alaşım olarak yani farklı metallerle karıştırılarak kullanılır. Kimyasal simgesi Mg olan Magnezyumun atom numarası 12, atom ağırlığı ise 24,312'dir. En hafif metal türlerinden biri olan Magnezyum bu özelliği sayesinde önem kazanmıştır ve toz halindeyken kolayca yanarak parlak bir alev oluşturur. 

Kullanım alanları

Fotoğraf makinelerinde gövdede ve flaş kaplamalarında, yangın bombalarında, işaret fişeklerinde ve diğer pirotekni ürünlerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Alüminyumun üçte biri kadar ağırlığa sahip olması sebebiyle, alaşımları uçak ve füze imalatında tercih edilir. Eczacılık sektöründe önem arz eden bileşenleri de mevcuttur. Döküm demir imalatında ve uranyum yaygın olmak üzere diğer metallerin tuzlarından saflaştırılması işlemi gerçekleştirilirken yardımcı olur. 
]]>
Magnezyum Eksikliği Belirtileri https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-eksikligi-belirtileri.html Mon, 26 Nov 2018 10:04:29 +0000 Magnezyum eksikliği belirtileri, dünden bugüne hayatımızın her döneminde günlük yaşamımızı etkilemektedir. Emilimi bağırsaklarda gerçekleşip ve vücuttan atımı böbreklerden sağlanmaktadır. Vücut ağırlığ Magnezyum eksikliği belirtileri, dünden bugüne hayatımızın her döneminde günlük yaşamımızı etkilemektedir. Emilimi bağırsaklarda gerçekleşip ve vücuttan atımı böbreklerden sağlanmaktadır. Vücut ağırlığımızın 0,05'i bulunmasına rağmen 300 civarı kadar enzim için kofaktördür. oranında  Tüm organlarımızın Magnezyum mineraline ihtiyacı vardır.  Ancak kalp,kaslar ve böbrekler aynı zamanda diş ve kemik yapımızın güçlü kalabilmesi için magnezyum ihtiyacı öne çıkmaktadır.Magnezyum minerali sinir sistemine katkısı nedeniyle anti stres minerali olarak da bilinir.

Günlük magnezyum ihtiyacımız 320-420 mg kadardır. Bu oran yaşlılık gebelik ve emzirme dönemlerinde artış gösterir. Yeşil sebze, balık ve tavuk eti, peynir, yumurta, badem, muz, kakao, fındık ve ceviz gibi magnezyum bakımından zengin gıdalardan günlük yeteri kadar beslenen kişilerde magnezyum eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıkların fizyolojik ve psikolojik etkilerinin azaldığı kişilere göre yok olduğu gözlemlenmiştir.

Magnezyum Nedir

Kimyasal simgesi Mg, atom numarası 12; atom ağırlığı 24,312'dir. Doğada serbest görülmeyen bu mineral ülkemizde topraklarında da pek az görülmektedir. Bu nedenle tükettiğimiz besinlerdeki magnezyum çok düşüktür. 

Magnezyum Eksikliği Kimlerde Görülür

Genel anlamda ileri yaşlarda ortaya çıkmasının yanı sıra beslenme bozukluğu, alkol - sigara tüketimi, hamilelik - emzirme dönemi,  bağlı olarak da artış göstermektedir. Sindirim sistemindeki emilim problemleri ve karaciğer rahatsızlıkları da magnezyum açığının artmasına neden olur. Bu durum vücudumuzda hem ruhsal ve bedensel problemlerle karşımıza çıkar.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri
Magnezyum Eksikliğinin Fizyolojik Belirtileri 
 •  Kalp Çarpıntıları - Ritm Bozukluları
 •  Mide Bağırsak krampları 
 •  Kas spazmları
 •  Kusma
 •  İştahsızlık
 •  Kronik baş ağrıları
 • Ağrılı adet görme
 • Göz kararması
 • Uyku bozuklukları
 • Yüksek tansiyon
 • Erken doğum riski
 • Düşük
 • Zayıflık-yorgunluk
Magnezyum Eksikliğinin Psikolojik Belirtileri 

 • Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite
 • Depresyon 
 • Stresle baş edememe
 • Sinirlilik hali 
 • Uyuşukluk 
 • Konsantrasyon bozukluğu 
 • Dalgınlık
 • Hafıza zayıflığı 
 • Öğrenme güçlüğü
 • ]]>
  Magnezyum Eksikliği https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-eksikligi.html Mon, 26 Nov 2018 11:21:32 +0000 Magnezyum eksikliği, birçok sağlık problemine yol açmaktadır. İnsan vücudu için büyük önem taşıyan mineraller arasında magnezyumda bulunmaktadır. Konsantrasyon eksikliğinden tutun da kaslarda oluşabilen gerilmeler ve kaslarda Magnezyum eksikliği, birçok sağlık problemine yol açmaktadır. İnsan vücudu için büyük önem taşıyan mineraller arasında magnezyumda bulunmaktadır. Konsantrasyon eksikliğinden tutun da kaslarda oluşabilen gerilmeler ve kaslarda kramp oluşması gibi birçok sağlık sorununun temelinde magnezyum eksikliği bulunmaktadır. Bunun nedeni hücrelerin ve metabolizma faaliyetleri için gerekli olan enerjinin bu mineral tarafından sağlanmasıdır. O zaman basit bir mantık yürütülürse gerekli enerji sağlanamayan vücut faaliyetleri tam olarak yerine getirilemeyecek ve sağlık sorunlarına neden olan aksamalar meydana gelecektir. Sağlık uzmanları bu konuyu, vücuttaki enerji dönüşümünün gerçekleşmesi için mutlaka yeterli oranda magnezyumun var olması gerektiği şeklinde belirtmektedirler. İkinci olarak da fiziksel aktiviteleri gösterebiliriz. 

  Gündelik magnezyum ihtiyaç durumu

  İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacını belirleyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Madem ki metabolizma faaliyetleri için magnezyum gereklidir o zaman vücudun ihtiyaç seviyesini belirleyen en önemli faktör kişinin yaşıdır diyebiliriz. Örneğin yapılan faaliyet dokulara normalden daha fazla oksijen akışı gerektiren bir aktivite ise o zaman hücreler yeterince oksijen alamadıkları için kaslarda çabuk yorulma ve sonuç olarak da halsizlik oluşacaktır.

  Magnezyum eksikliği ve dengeli beslenme

  Magnezyum eksikliğine karşı genellikle magnezyum takviyeleri kullanılmaktadır. Ne düzeyde doğru bir yaklaşım olursa olsun öncelikle mutlaka bir sağlık hekimine danışılması gerekir. Çünkü düzenli olarak alınmayan magnezyum aşırı miktarda alındığı için vücutta fazla miktarda birikir bu da çeşitli aksaklıkları beraberinde getirir. Yaprakları koyu yeşil renginde olan bitkiler magnezyum açısından zengindirler. Örneğin ıspanak bu konuda verilebilecek en güzel örnektir. 100 gramlık ıspanağın tüketilmesi günlük vücut ihtiyacının % 20'lik kısmını karşılamaktadır. Ispanak haricinde fasulye, yeşil mercimek, lahana, mısır ve enginar magnezyum eksikliğine karşı tüketilmesi önerilmektedir. Adı geçen minerali fazla oranda içeren meyveler ahududu, karpuz, çilek, muz, böğürtlen, greyfurt gibi meyvelerdir. 

  Magnezyum Eksikliği
  Magnezyum eksiliği için takviye alınırsa ne olur

  Sebze ve meyveler ile fazla birikme olunca vücut idrar ile birlikte fazla mineralleri vücuttan uzaklaştırabilmektedir. Ancak aynı durum doktora danışılmadan kullanılan takviyelerde geçerli değildir. Bu nedenle doktora danışılmadan vitamin ve mineral takviyesi kullanılmamalıdır. Çünkü fazla miktarda alınmış olan mineraller böbreklerin süzemeyecekleri kadar fazla olur. Bunun sonucu olarak da ishal, mide krampları ve mide bulantısı meydana gelir.
  ]]>
  Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-eksikligi-nelere-yol-acar.html Tue, 27 Nov 2018 05:46:11 +0000 Magnezyum eksikliği nelere yol açar, Mesela tansiyon yükselmesi, göz kararması, sinirlilik hali, uyuşukluk, depresyon, bağırsak rahatsızlıkları, kalp rahatsızlığı ve benzeri sorunlar ortaya çıkar. Magnezyum birçok kimyasal re Magnezyum eksikliği nelere yol açar, Mesela tansiyon yükselmesi, göz kararması, sinirlilik hali, uyuşukluk, depresyon, bağırsak rahatsızlıkları, kalp rahatsızlığı ve benzeri sorunlar ortaya çıkar. Magnezyum birçok kimyasal reaksiyon için gerekli olan temel bir mineraldir. Bu yüzden magnezyumun eksikliği sağlığı önemli ölçüde etkilemektedir. 

  Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar 
  • Depresyon 
  • Astım 
  • Börek taşları 
  • Yüksek kan basıncı 
  • Migren ve tansiyon 
  • İştahsızlık 
  • Kalp çarpıntıları 
  • Konsantrasyon eksikliği 
  • Hamilelerde erken doğum 
  • Sinir sisteminde bozukluk 
  • Kas kasılması 
  • Karaciğer rahatsızlığı

  Başta kalp, kaslar ve böbrekler olmak üzere her organın magnezyuma ihtiyacı vardır. Ayrıca diş ve kemik yapısının korunması için de en önemli minerallerden biridir. Kabızlığın giderilmesinden kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine kadar pek çok alanda ihtiyaç duyduğumuz bu mineral organlar için çok gereklidir. Özellikle hamilelerde bebeğin gelişimi için de çok önemlidir. Magnezyum eksikliğinde ilk olarak enerji eksikliği ve aşırı halsizlik gelir. Halsizliğe baş dönmesi, kas krampları, kas zayıflığı eşlik edebilir. Uzun bir süre devam eden şiddetli magnezyum eksikliği kalsiyum, potasyum seviyelerinin düşmesine yol açar ve fazla sodyumun vücuttan atılmasını önler. Magnezyum eksikliğini giderebilmek için doktora danışmadan magnezyum takviyesi kullanmak iyi değildir. Magnezyum Eksikliği Nelere Yol AçarÇünkü ani yüklenme olursa rahatsızlanmalara neden olabilir. Bu nedenle magnezyum takviyesi yerine öncelikle magnezyum açısından zengin besinler tüketebilirsiniz. Yeterli gelmediği takdirde doktor kontrolünde magnezyum takviyesi yapılabilir. En çok magnezyum içeren besinler; böğürtlen, ahududu, çilek, muz, karpuz, kivi, balık, susam, yerfıstığı, badem, kuru incir, kuru kayısı gibi besinler tüketebilirsiniz. 

  ]]>
  Magnezyum Alaşımları https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-alasimlari.html Tue, 27 Nov 2018 18:21:59 +0000 Magnezyum alaşımları nerelerde kullanılır Neden magnezyum saf kullanılmaz da alaşımları elde edilerek kullanılır Şimdi magnezyum alaşımları hakkında kısaca bilgi verelim. Saf halde kullanılan magnezyum genellikle diğer ba Magnezyum alaşımları nerelerde kullanılır Neden magnezyum saf kullanılmaz da alaşımları elde edilerek kullanılır Şimdi magnezyum alaşımları hakkında kısaca bilgi verelim. Saf halde kullanılan magnezyum genellikle diğer bazı metaller gibi dayanıklığının düşük olmasından ötürü mümkün değildir. Bu sebeple değişik alaşımlarının elde edilmesini gerektirmiştir. En önemli özellikleri alaşımının oldukça hafif olmasıdır. Bazı magnezyum alaşımlarının özgül çekme dayanımı çelik ve alüminyumun özgül çekme dayanımından büyük olmaktadır. Uçak sanayide magnezyum alaşımının bu özelliği nedeniyle yoğunlukla kullanılır. Magnezyum alaşımlarında en önemli iki alaşım elemanı alüminyum ve çinkodur. Çinko tokluğu artırırken, alüminyum dayanıklığı artırmaktadır. Alaşıma mangan ilave edilmesi durumunda korozyon direnci artmaktadır. Magnezyum alaşımları ticaret endüstrisinde toz, levha ve şerit halinde satılmaktadır.


  Magnezyum Alaşımları Tercih Edilme Sebepleri

  • Magnezyum hafif olması nedeniyle özellikle uçak sanayinde tercih edilmektedir.
  • Alaşımın sert ve dayanıklı olması isteniyorsa sert metallerle karışımı yapılarak alaşımı elde edilebilmektedir.
  • Parlak ve beyaz bir metal olması nedeniyle dış yüzeyde kullanımında görsel güzelliği olmaktadır.
  • Mukavemeti oldukça düşük olmasına rağmen mukavemet/yoğunluk değerinin yüksek olması nedeniyle tercih edilmektedir.

  Magnezyumun en fazla kullanılan alaşımı magnezyum-alüminyum alaşımıdır. Magnezyum-alüminyum alaşımında magnezyum alüminyuma sertlik kazandırır. Çinko bu alaşıma dahil edilirse sertlik biraz daha artmaktadır. Çinko karışımı %0.75 civarında olursa döküme müsait bir alaşım elde edilir. Çinko miktarı artarsa durum tam tersine döner. Magnezyum alaşımına %0.25 oranında mangan ilave edilirse korozyona dirençli hale gelir.

  Magnezyum Alaşımları

  Magnezyumun Hangi Metallerle Alaşımı Elde Edilir

  • Alüminyum
  • Çinko
  • Kalsiyum
  • Zirkonyum
  • Kadmiyum
  • Gümüş
  • Berilyum
  • Lityum
  • Silisyum
  • Toryum
  • Kalay

  Magnezyum Alaşımının Kullanıldığı Sahalar

  • 1920 tarihinden sonra uçak yapımında kullanılmaya başlandı.
  • Elektronikte geniş bir alanda kullanılır. Radar antenleri, teyp şeritleri, antenler, telsiz cihazları, hafıza disklerinde ve buna benzer birçok elektronik alanlarında kullanılır.
  • Taşımacılık sektöründe; otobüs ve kamyon kasalarında kullanılır.
  • Tren yolunda fazla kullanılmamakla birlikte lokanta ve pulman vagonlarında kullanılır.
  • Yüksek elektropozitif yükü nedeniyle anot olarak kullanılır.

  ]]>
  Antik Mineral Magnezyum Yağı https://www.magnezyum.gen.tr/antik-mineral-magnezyum-yagi.html Wed, 28 Nov 2018 03:06:11 +0000 Antik mineral magnezyum yağı, Avrupa'da bulunan ve Eski Zechstein Denizyatağından çekilmektedir. Bu yatak dünyadaki magnezyum yataklarının en saf ve bozulmamış üstelik en eski tarihi olan yatağıdır. Magnezyum, organizma için hav Antik mineral magnezyum yağı, Avrupa'da bulunan ve Eski Zechstein Denizyatağından çekilmektedir. Bu yatak dünyadaki magnezyum yataklarının en saf ve bozulmamış üstelik en eski tarihi olan yatağıdır. Magnezyum, organizma için hava ve su kadar önemli bir mineraldir. Diğer minerallere göre daha az oranda bulunmasına rağmen insan vücudundaki yüzlerce kimyasal reaksiyonlara katılmaktadır. Bu nedenle magnezyumun insan vücudu için önemi oldukça fazladır.  Antik mineral magnezyum yağı, yüksek sağlıkta magnezyum klorit ve diğer mineralleri içermektedir. Bu üründe doğal ve hiç bozulmamış kaynaktan elde edilmiş olan çökeltilerdekilerden başka ürün kullanılmamıştır. Saflığı ve halen en kaliteli ürün olma özelliğini bu nedenle korumaktadır. Bu magnezyum yağını uygulayan hekimler tarafından cilt ve altındaki deriler tarafından kolayca emilmesi nedeniyle altın kalite olarak adlandırılmıştır. Bu magnezyum yağının bir çay kaşığı takriben 560 mg elementsel magnezyum içermektedir.

  Antik Mineral Magnezyum Yağının Özellikleri

  • Tüm dünyada kabul edilmiş ve bir numaraya konmuş magnezyum yağıdır.
  • Cilt tarafından yüksek hızla emilmektedir.
  • Sprey şeklinde uygulanabildiğinden kullanımı oldukça kolaydır.
  • Hücresel magnezyum düzeylerinin tekrar kazandırılmasında en etkili çözümdür.
  • Ultra saf ve yüksek yoğunluktadır.
  • Bu magnezyum yağı kokusuz ve aynı zamanda lekesizdir.

  Antik Mineral Magnezyum Yağının Faydaları

  • Baş ağrısı, migren ve sinüzitte faydalıdır
  • Boyun ağrılarında ve boyun fıtığında etkilidir.
  • Bel ağrısı ve bel fıtığında etkilidir.
  • İncilme ve burkulmada oldukça faydalıdır.
  • Diz kireçlemesinde ve ağrılarında, adale ağrılarında ve menüsküste faydalıdır.
  • Uyku bozukluğuna iyi geldiği ispatlanmıştır.
  • Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir.
  • Antik mineral magnezyum yağı, el ve ayak şişmesinde faydalıdır.
  • Kas erimesine ve kas zayıflığına en önemli çözümdür.
  • Kramplarda ve kuluçlarda oldukça faydası vardır.
  • Adet sancılarında karın üzerine sürüldüğünde faydası görülecektir.
  • Yağ yakıcı özelliği nedeniyle karın bölgesine sürülürse yağların yakımı hızlanmaktadır.
  Antik Mineral Magnezyum Yağı

  Antik Mineral Magnezyum Yağının Kullanımı

  Sabah ve akşam olmak üzere günde iki zaman iki fısfıs yeterli olacaktır. İki fısfıs yapıldıktan sonra fazla bastırmadan bir süre masaj yapılır. Sürüldüğünde biraz kaşıntı veya rahatsızlık verdiği taktirde bir miktar sulandırılmasında fayda vardır.

  ]]>
  Magnezyum İçeren Besinler https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-iceren-besinler.html Thu, 29 Nov 2018 01:53:32 +0000 Magnezyum içeren besinler, haşlanma veya buharla pişirilmesi önerilmekle birlikte bu yöntemlerle bile magnezyum değerleri düşmektedir. Buna örnek verecek olursak magnezyum bakımından zengin olan ıspanağın pişirilmesiyle birli Magnezyum içeren besinler, haşlanma veya buharla pişirilmesi önerilmekle birlikte bu yöntemlerle bile magnezyum değerleri düşmektedir. Buna örnek verecek olursak magnezyum bakımından zengin olan ıspanağın pişirilmesiyle birlikte magnezyum mineralinin %30'luk kısmını kaybeder. Bu nedenle magnezyum bakımından zengin olan besinlerin çiğ tüketilmesi önerilmektedir.

  Şayet pişirilmesi gerekiyorsa kayıp oranının aza indirilmesi için haşlanması veya buharda pişirilmesi önerilmektedir. Aşağıda magnezyum içeren besinler sıralanmıştır. Bu besinlerin bazılarının yüksek yağ oranı nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Şayet magnezyum eksikliğiniz varsa bu besinlerin hangilerini tercih etmeniz gerektiğini bir diyetisyene danışmanız gerekmektedir. Magnezyum bakımından zengin gıdalar genellikle insanların günlük ihtiyacını karşılamaya yeterli olmaktadır. Fakat kişide magnezyumun işlenmesini veya emilmesini engelleyen sağlık sorunu varsa dışarıdan magnezyum takviyesi yapmak gerekmektedir.

  Magnezyum İçeren Besinler

  • Kepek: Buğday, pirinç ve yulaf kepeği magnezyum bakımından oldukça zengin besindir. 100 gram pirinçte 780 mg magnezyum vardır. İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacının 350 mg olduğu düşünülürse bu miktar iki katına denk gelmektedir. 100 gram buğdayda ise 610 gram magnezyum bulunmaktadır.
  • Baharatlar: Her türlü baharat mineral bakımından oldukça zengin olduğu gibi magnezyum minerali bakımından da zengindir.
  • Ay ve kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinde de oldukça yüksek oranda magnezyum vardır. 100 gram kabak çekirdeği 515 mg magnezyum içerir. Ay çekirdeği ise kişinin günlük ihtiyacının %80'lik kısmını karşılamaktadır.
  • Kakao: Kakao bakımından zengin olan çikolatalar tercih edilmelidir. Örneğin 100 gram Bitter çikolata günlük ihtiyacın yarısından fazlasını karşılamaktadır. Aynı zamanda 600 kalori içerdiği için de kilo sorunu olanlar için sakıncalıdır.
  • Keten tohumu, susam ve tahin: Bu besinlerin 100 gramı günlük magnezyum ihtiyacının ortalama %10'luk kısmını karşılar.
  • Ispanak: 100 gram ıspanak günlük insan için gerekli olan magnezyum oranının %20'sini karşılar.
  • Yeşil fasulye: Yeşil fasulyede diğer besinlere göre fazla miktarda olmasa da 100 gram haşlanmış yeşil fasulye günlük ihtiyacın %5'lik kısmını karşılar.
  • Soya fasulyesi: Günlük ihtiyacın %70'lik kısmını karşılayan magnezyum bakımından zengin bir besindir.
  • Siyah fasulye: Günlük ihtiyacın %17'lik kısmını karşılar.
  • Kaju: Kaju sevilerek yenen bir besindir ve 28 gram kajuda günlük magnezyum ihtiyacının %20'lik kısmı vardır.
  • Badem: Bademin 100 gramında 286 mg magnezyum vardır.
  • Kızıl buğday: 100 gramında 137 mg magnezyum bulunmaktadır.
  • Kara buğday: 100 gramında 256 mg magnezyum bulunmaktadır.
  • Çavdar unu: 100 gramında 248 mg magnezyum vardır.
  • Ton balığı: 100 gram ton balığında 28 mg magnezyum vardır.

  Magnezyum İçeren BesinlerMagnezyum İçeren Diğer Besinler

  • Pazı, pisi balığı, karalahana, şalgam, hardal bitkisinin yaprakları
  • Kılçıksız buğday, barbunya, ahududu, karides, pırasa
  • Domates, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, domates, mantar
  • Çilek, rezene, karpuz, kimyon, karanfil, acı biber, dereotu
  • Patlıcan, muz, mercimek, yeşil yapraklı sebzeler, kabak
  • Şeker pekmezi, çam fıstığı, siyah ceviz, patates, fesleğen
  • Kekik, haşhaş, mercanköşk magnezyum bakımından zengin besinlerdir.

  Yukarıda verilen magnezyum bakımından zengin besinler aynı zamanda diğer vitaminleri ve mineralleri de içermektedir. Bu yönüyle tüketilmelerinin faydaları vardır. Fakat kişinin bazı besinlere karşı diyeti olabilir veya fazla kilo sorunu olabilir. Bu durumda listeden magnezyum bakımından en zengin olan b]]> Magnezyum Nelerde Bulunur https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-nelerde-bulunur.html Thu, 29 Nov 2018 03:14:31 +0000 Magnezyum nelerde bulunur, sinir ve kasları gevşetici etki yaratan magnezyum, kan basıncı, kan şekeri, kas güçsüzlüğü, kemik zayıflığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelen ve uzmanların tavsiye ettiği mineral Magnezyum nelerde bulunur, sinir ve kasları gevşetici etki yaratan magnezyum, kan basıncı, kan şekeri, kas güçsüzlüğü, kemik zayıflığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelen ve uzmanların tavsiye ettiği mineral arasında yer almaktadır. Magnezyum eksikliğinde diş ve kemik yapısı zayıflayarak kaslarda güç kaybı yaşanır. Ayrıca kusma, iştah kaybı, depresyon gibi problemler de magnezyum eksikliğinden dolayı yaşanabilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyum oranı günlük karşılamak diyabet, kronik yorgunluk, kalp krizi, hipertansiyon gibi birçok hastalıktan korunmayı sağlar.

  Magnezyum Nelerde Bulunur

  Kepek: Buğday, pirinç ve yulaf kepeği magnezyum açısından iyi kaynaklar arasında yer almaktadır. 100 gram kadar ham buğday kepeği yaklaşık 610 mg magnezyum içerir. Bu oran günlük magnezyum ihtiyacının %150'sini karşılar.

  Baharatlar: Baharatlar farklı mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Nane ve adaçayı gibi baharatlar magnezyum açısından zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

  Çekirdek: Kabak ve ay çekirdeğinin 100 gramı 515 miligram magnezyum içerir. Ancak çekirdek kalori ve yağ bakımından zengin bir gıda olduğu için dikkat edilerek tüketilmelidir.

  Keten Tohumu, Susam, Tahin: Keten tohumu, susam ve tahin önemli yağlar bakımından iyi kaynaklardır. Özellikle susam magnezyum yönünden zengin içeriğe sahiptir. 1 yemek kaşığı tahin 58 miligram magnezyum barındırır. 1 yemek kaşığı keten tohumu ise magnezyum ihtiyacının %10'unu karşılamak için yeterli olur.

  Yeşil Fasulye: Yeşil fasulye magnezyum yönünden zengin sebzelerin arasında yer alır. 100 gram haşlanmış taze fasulye magnezyum ihtiyacının %5'ini karşılar.

  Ispanak: Ispanak da magnezyum yönünden en iyi kaynaklar arasında yer almaktadır. 100 gram çiğ ıspanak 79 miligram magnezyum barındırır.

  Siyah Fasulye: 100 gram haşlanmış siyah fasulye magnezyum ihtiyacının %17 kadarını karşılar. Ayrıca tiamin, protein, fosfor ve lif bakımından da oldukça zengin bir gıdadır.

  Magnezyum Eksikliği Belirtileri

  Magnezyum eksikliği 3 aşamada seyreder ve her aşamanın belirtileri farklıdır.

  Magnezyum Nelerde Bulunur

  Erken Belirtiler

  • İştah kaybı
  • Zihin bulanıklığı
  • Kas seğirmesi
  • Hafıza güçsüzlüğü
  • Öğrenme kabiliyetinde azalma
  • Sinirlilik hali
  • Yorgunluk
  • Apati
  • Uyku problemleri

  Orta Dönem Belirtileri

  • Kalp atışında hız
  • Kalp değişiklikleri

  Şiddetli Magnezyum Eksikliği

  • Uyuşukluk
  • Karıncalanma
  • Sayıklama
  • Sürekli kas kasılması
  • Halisünasyon olarak sıralanır.
  ]]>
  Gebelikte Magnezyum https://www.magnezyum.gen.tr/gebelikte-magnezyum.html Fri, 30 Nov 2018 00:09:24 +0000 Gebelikte magnezyum, gebelik süresince vücudun sağlıklı kalması için gerekli olan bir mineraldir. Bu mineralin eksikliği durumunda gebelikte oluşan yüksek tansiyon yani preeklampsi, ceninde gelişim sorunları ve bebek Gebelikte magnezyum, gebelik süresince vücudun sağlıklı kalması için gerekli olan bir mineraldir. Bu mineralin eksikliği durumunda gebelikte oluşan yüksek tansiyon yani preeklampsi, ceninde gelişim sorunları ve bebek ölümlerine kadar giden ciddi problemler gelişebilir. Magnezyum vücutta kalsiyumla organize şekilde çalışır. kasların gevşemesinde etkilidir. Bebekte diş ve kemik gelişiminde, annede kemiklerin güçlendirilmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, bacaklarda etkili olan krampların azaltılmasında etkilidir. 

  Gebelikte magnezyumun etkileri

  Gebelikte 37. haftadan önce henüz gelişimini tamamlamayan fetusun dünyaya gelmesi erken doğum olarak tanımlanır. Genellikle gebeliklerin % 10 kadarı erken doğumla sonuçlanır. Bebeklerin erken doğması halinde yaşatılması ve daha sonraki yaşam kalitesi oldukça önemlidir. Erken doğan bebekte zeka ve fiziksel gelişim, miadında doğan bebeklere göre daha geriden gelir. Doğumun başlamasında hücresel, moleküler ve hormonal olaylar etkili olmakta, bunların kombinasyonuyla rahimdeki kasılmalar düzenlenmekte, doğumdan önceki düzensiz, doğumda etkili olan kasılmaların olmasını sağlar. Gebelikte olan preeklampsi bu dönemde 20. haftadan sonra artan kan basıncına proteinürinin eşlik etmesidir. Eklampsi bu hastalarda yine 20. haftadan itibaren doğumda ve doğumdan sonra başka nedenlere bağlı olmayan kasılmaların olmasıdır.

  Gebelik döneminde magnezyum önemli bir iyon olmakta ve eksikliği haline preeklampsi gelişmesine, bebeğin anne karnında gelişim bozukluğuna, doğumdan sonra çeşitli metabolik sorunların gelişmesine neden olur. Bu dönemde böbrek fonksiyonlarında olan değişim, tübüler reabsorbsiyonun azalması, glomerüler filtrasyon artması, fetüste magnezyum ihtiyacının artması gibi etkenler gebeliğe bağlı hipomagnezeminin ortaya çıkmasını sağlar.

  Araştırmalar sırasında serum magnezyum düzeylerinin gebelerde gebe olmayan kadınlara göre düşük oranda olduğu, bu düşüklüğün gebeliğin ilerleyen dönemlerinde daha fazla olduğu, bunun genellikle vücutta su ve sodyum artışına bağlı olduğu görülmüştür. Erken doğum durumunda bu düşüş daha fazla olmaktadır. Magnezyumun rahim kasılmaları üzerindeki etkisi ise tam olarak bilinmemektedir.

  Eklampsi durumunda parenteral olarak kullanılan bebekte ve annede santral sinir sisteminde depresyon etkisi yapmayan magnezyum sülfat kasılmaları önleyici bir ilaçtır. Eklamptik konvulsiyon gelişimi doğumda daha yüksek olduğu için, preeklampsi eklampsisi olan anne adaylarına doğumda ve doğumdan sonra 24 saat için magnezyum sülfat verilmektedir.

  Magnezyum kalsiyum antagonisti olduğundan, eksikliği durumunda kas dokusunda istemsiz titreme, denge ve koordinasyon bozukluğu, aşırı ve ani şekilde kas kasılması, kramplar oluşabilir. Gebe kadınlarda % 30 oranında gebeliğe bağlı gelişen bacak krampları olur. Bunun bebeğe zararı olmasa da, yaşattığı korkudan ve stresten önlenmeye çalışılması gereken sorun halini alır. Bacak krampları olan gebelerde, serum magnezyum seviyeleri krampları olmayan gebelere göre düşük bulunmuştur. Oral yoldan verilen magnezyum takviyesiyle bu kramplar % 50 oranında azaltılmaktadır.

  Gebelikte Magnezyum

  Gebelikte magnezyum ihtiyacının artması nedeniyle, eksiklik yaşandığında bu bebeğin gelişimini sağlamak amacıyla annenin kemiklerinden kullanılır. Bu durum ilerleyen aşamalarda değişik metabolik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Gebelikte günlük magnezyum ihtiyacı ne kadardır

  19 - 30 yaş arası gebelerde 350 mg

  18 yaş ve altında olan gebelerde 400 mg

  31 yaş ve üzeri gebelerde 360 mg

  Gebelikte tüketilebilecek magnezyum içeren besinler

  Bu besinler arasında somon balığı, kalkan balığı, buğday tohumu, badem, kahvaltılık gevrekler, bulgur, ıspanak, patates, barbunya, fıstık ezmesi, yağsız yoğurt, soya fasulyesi gibi gebeler için faydalı yiyecekler bulunur. Besinlerle yeterince magnezy]]> Günlük Magnezyum İhtiyacı https://www.magnezyum.gen.tr/gunluk-magnezyum-ihtiyaci.html Fri, 30 Nov 2018 23:14:37 +0000 Günlük magnezyum ihtiyacı belirlenirken belirleyici etkisi olan birçok faktör bulunmaktadır. Her şeyden önce bu mineralin vücutta ne gibi fonksiyonları yerine getirdiğini bilmek gerekecektir. Magnezyum minerali hücrelerin metaboliz Günlük magnezyum ihtiyacı belirlenirken belirleyici etkisi olan birçok faktör bulunmaktadır. Her şeyden önce bu mineralin vücutta ne gibi fonksiyonları yerine getirdiğini bilmek gerekecektir. Magnezyum minerali hücrelerin metabolizma faaliyetlerinde bulunabilmeleri için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Dolayısı ile sağlık uzmanları tarafından şöyle kısa bir açıklama ile günlük magnezyum ihtiyacının önemi vurgulanmaktadır "hücresel düzeyde faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için magnezyum mineralinin düzenli bir şekilde vücuda alınması gereklidir çünkü bu mineral olmazsa enerji de olmaz ve faaliyetler yerine getirilemez." İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacının ne kadar büyük bir önem taşıdığını göstermektedir.

  Söz konusu olan belirleyici faktörlerin başında kişinin vücut faaliyet seviyesi gelmektedir. Örneğin ağır ve bedensel güç gerektiren bir işte çalışan ile büyüme çağında olan bir kişinin vücutlarının günlük magnezyum ihtiyacı farklı seviyelerde olacaktır.


  Doktorlarca tavsiye edilen günlük magnezyum ihtiyacı oranları

  Her insanın sağlıklı ve düzenli çalışan bir hücre yapısına sahip olabilmesi günlük olarak yaklaşık 350 gram seviyesinde magnezyum minerali alması gerekmektedir.Kişinin yaş grubuna ve cinsiyetine bağlı olarak ihtiyaçları olan magnezyum oranları şöyledir:

             Yaş                                 Kadın                                        Erkek
  14-18 yaş arası                    360 mg                                       410 mg
  19-30 yaş arası                    310 mg                                       400 mg
  31 yaş ve üzeri                     320 mg                                       420 mg

  Belirtilen yaş grubuna girmeyen çocuklar için :
  Çocuğun doğumundan başlayarak 6 aylık oluncaya kadar günde 30 mg, 7 ay ve 12 ay arası 75 mg, 1 ile 3 yaş arası 80 mg, 4 ile 8 yaş arası 130 mg, 9 ile 13 yaş arası 240 mg günlük magnezyum ihtiyacı duyarlar. Belirtilen bu veriler U.S Departman of Healt - Human Servis tarafından verilmiştir. Daha kesin ve net bilgi için mutlaka uzman bir doktora danışılarak günlük magnezyum ihtiyacı seviye tespiti yapılmalıdır.

  Günlük Magnezyum İhtiyacı
  Günlük magnezyum ihtiyacı karşılanmaz ise ne olur

  İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacı üzerinde bu kadar fazla durulmasının nedeni magnezyum ihtiyacının karşılamaması durumunda birçok vücut fonksiyonunda aksama meydana gelmesi ve buna bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıdır. Özellikle beynin yerine getirdiği fonksiyonların düzenliliği açısından günlük ihtiyacın karşılanması çok önemlidir. Çünkü bu ihtiyaç karşılanamadığında beyinin düzenli çalışabilmesi için gerekli olan biyo enerji karşılanamaz sonuç olarak da beyinde hem güç kaybı meydana gelir hem de metabolizması zarar görür. Günlük magnezyum ihtiyacı karşılanmadığında halsizlik, baş dönmesi, kaslarda zayıflık ve kas krampları, düzensiz olarak oluşan kalp çarpıntısı, kalp yetmezliği,iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler oluşur.
  ]]>
  Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 01 Dec 2018 08:12:30 +0000 Magnezyum hangi besinlerde bulunur, magnezyum kemik zayıflığında, sinirlerin yatıştırılmasında, kasların gevşetilmesinde, kas kramplarının giderilmesinde oldukça önemli bir mineraldir. Vücutta ağırlıklı olarak Magnezyum hangi besinlerde bulunur, magnezyum kemik zayıflığında, sinirlerin yatıştırılmasında, kasların gevşetilmesinde, kas kramplarının giderilmesinde oldukça önemli bir mineraldir. Vücutta ağırlıklı olarak kemiklerde yer alan, kaslarda % 25 kadar bulunan magnezyum eksikliği halinde kemiklerdeki depolardan kullanılır. Magnezyum eksikliği insanlara kemik ve dişlerin zayıflamasına, kaslarda güç kaybına, iştahsızlığa, bulantı ve kusma, kronik depresyon gibi etkilere neden olabilir. Her gün düzenli olarak önerilen miktarda alındığında ise, kalp krizi, hiper tansiyon, diyabet gibi çok sayıda hastalıktan korunmaya yardımcı olur. Bu nedenle günlük magnezyum içeren besinlerin tüketilmesine önem verilmelidir.

  Magnezyum içeriğine sahip olan besinler

  Gıdaların içeriğinde farklı şekillerde bulunan magnezyum kaybının önlenmesi için, besinlerin pişirme yöntemlerine dikkat edilmesi gerekir. Buharda ve haşlama ile pişirme yöntemi bunun için uygun görülse de, belli oranda magnezyum kaybının önüne geçilemez. İçeriğinde yüksek oranda magnezyum bulunan ıspanak haşlanarak bile pişirilse, mineral açısından % 30 kadar kayba uğramaktadır. Bu yüzden besinlerden tam olarak faydalanmak için çiğ tüketim daha uygun görülmektedir. Magnezyum içeren besinlerin yağ ve kalori değerleri de farklılık gösterir. Magnezyum eksikliğinde bu besinlerin tüketilmesi için herkesin sağlık koşullarına uygun olanını tercih etmesi, bu konuda bir uzmandan destek alması tavsiye edilir.

  Baharatlar: Çeşitli baharatların tüketilmesi hem vitamin, hem de mineral kaynağı olarak tavsiye edilmektedir. Günlük bir yemek kaşığı kişniş tüketimi bile günlük ihtiyacın % 3 kadarını karşılar. Özellikle adaçayı, nane, fesleğen gibi baharatlar magnezyum açısından zengindir.

  Kepek: Yulaf kepeği, buğday ve pirinç kepeği magnezyum açısından mükemmel kaynaklardır. 100 gram ham pirinç kepeğinin tüketilmesi durumunda 781 mg magnezyum alınmış olur. Bu günlük ihtiyacın 2 katını karşılar. Aynı şekilde diğer kepek ürünleri de zengin magnezyum kaynağıdır.

  Kabak ve ay çekirdeği: Kavrulmuş ve kuru kabak çekirdeğinin 100 gramında 515 mg magnezyum bulunmaktadır. İçeriğinde A ve C vitamini, selenyum, kalsiyum, demir, lif, fosfor gibi değerli besin maddeleri bulunan kabak çekirdeği kalorili ve yağ içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Aynı şekilde ay çekirdeği de 100 gramıyla kişinin ihtiyacının % 81 kadarını karşılar.

  Kakao: Çikolataların içeriğinde az miktarda şeker, bol miktarda kakao varsa, magnezyum içeriği zengindir. Bitter çikolatanın 100 gram tüketilmesi günlük ihtiyacın yarısını karşılamaya yeterli olur. Ancak çikolatada fazla kalori içerdiğinden, tüketilirken dikkatli olunmalıdır. Magnezyum açısından faydalı olmaları için çikolatada % 70-85 oranında kakao bulunmalıdır.

  Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur

  Keten tohumu, tahin ve susam: Bu besinler kalp ve damar sağlığına faydalı yağ asitleri de içerir. Bunun yanında magnezyum kaynağı olarak değerlendirilebilir. Günlük bir yemek kaşığı keten tohumu, susam ya da tahin tüketimi günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık % 8-10 kadarını karşılar.

  Kaju fıstık ve badem: Bu besinlerde yüksek magnezyum oranlarıyla dikkat çekmektedir. Günlük 100 gram bu besinlerden tüketmek günlük ihtiyacın yaklaşık % 72-88 kadarını karşılar.

  Bu besinlerin dışında içeriğinde magnezyum bulunan besinlerin arasında brüksel lahanası, bezelye, domates, çilek, karabuğday, yeşil fasulye, şalgam, ıspanak, yulaf, kuşkonmaz, karpuz, patlıcan, mantar, brokoli, pırasa gibi sebze ve meyveler, pisi balığı, somon gibi balık türleri bulunmaktadır.

  ]]>
  Magnezyum Yağı https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-yagi.html Sun, 02 Dec 2018 03:10:48 +0000 Magnezyum yağı, magnezyum klorür ile suyun oluşturduğu bir çözeltiden meydana gelen sıvı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bir yağ olmadığı halde bu sıvının vücuda sürüldüğünde yağ gibi bir his bırakması Magnezyum yağı, magnezyum klorür ile suyun oluşturduğu bir çözeltiden meydana gelen sıvı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bir yağ olmadığı halde bu sıvının vücuda sürüldüğünde yağ gibi bir his bırakması sebebiyle bu adı aldığını görebiliyoruz. Ayrıca bu yağın yenebilir bir yağ olmadığını sadece cilde sürülen yağlar arasında yer aldığını görebilmek mümkündür.


  Magnezyum Yağı Faydaları

  Cilde sürerek kullanılan magnezyum yağı pek çok rahatsızlığa iyi gelmekle beraber özellikle masaj yağı olarak kullanıldığı zaman pek çok ağrının da daha rahat bir şekilde geçmesine olanak sağlıyor. Ağrılar konusunda bu yağın şu faydalarını görebilirsiniz:
  • Eklem ve diz hastalıklarına iyi gelir.
  • Kramp sorunlarında sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır.
  • Boyun ağrılarına iyi gelir.
  • Bel bölgesinde meydana gelen ağrı ve incinme gibi sorunlarda sürülerek masaj yapılması faydalıdır.
  • Fiziksel ve mental iş kapasitesini artırmayı sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcıdır.
  • Stresten kurtulmanızı sağlar.
  • Uyku sorunlarınızı düzene sokar.

  Bağışıklık sistemi zayıf kişiler arasında yer alıyorsanız bu yağın sağlayacağı yararlardan faydalanmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Kronik yorgunluk sorunu yaşayan kişiler için ise bu yağ uyku sorunlarını düzene soktuğundan dolayı kronik hale gelen yorgunluk hissini azaltarak asabiyet ve stres gibi sorunlardan da kurtulmanıza olanak sağlıyor.

  Magnezyum Yağı
  Özellikle kalp ve damar hastalıkları konusunda ciddi faydalarını görebileceğiniz magnezyum yağı yüksek kan basıncı, damar tıkanıklığı ve kalp çarpıntısı gibi sorunlara da iyi geliyor. Ayrıca kas rahatsızlıkları arasında yer alan kas güçsüzlüğü, kas krampları ve parkinson rahatsızlığı açısından da fayda sağladığını görebilirsiniz. Bu rahatsızlıkların yanı sıra osteoporoz, böbrek taşı, çürük dişler, yüksek kolesterol, yüksek alkol tüketimi, konsantrasyon kaybı, halsizlik, depresyon, hafıza kaybı, şeker hastalığı, sedef hastalığı için de yararlı olduğu bilinen magnezyum yağı zayıf saçlar için de maske yapımında kullanılabiliyor.
  ]]>
  Magnezyum Fazlalığı https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-fazlaligi.html Sun, 02 Dec 2018 23:52:58 +0000 Magnezyum Fazlalığında Kas Güçsüzlüğü, iştahsızlık, yorgunluk hissi, solunum sıkıntısı, ritim bozukluğu, zihinsel bulanıklık, depresyon hali, uyuma güçlüğü, kan basıncında düşüklük gibi gözardı Magnezyum Fazlalığında Kas Güçsüzlüğü, iştahsızlık, yorgunluk hissi, solunum sıkıntısı, ritim bozukluğu, zihinsel bulanıklık, depresyon hali, uyuma güçlüğü, kan basıncında düşüklük gibi gözardı edilmeyecek problemler yaşanır. Genelde ileri yaşlardaki kişilerde ve böbrek fonksiyon bozukluğu yaşayan hastalarda gözlemlenmektedir. Bu minerali günlük hayatta yediğimiz besinlerden, dışarıdan takviye gerekmeksizin alabiliriz. Vücuda depolanan magnezyum fazlasının atımı idrar yoluyla gerçekleşmektedir. Böbreklerde işlev yavaşlığı nedeniyle artan magnezyum miktarı kanda birikip fazlalığın ortaya çıkmasına neden olur.

  Magnezyum Fazlalığının sebepleri; 
  • Yetersiz su tüketimi
  • oligüri (idrar miktarının günde 400ml'den az olması)
  • müsil kullanımı 
  • dehidrasyon 
  • Magnezyum takviyesi
  • magnezyum tuzu kullanımı
  Magnezyum Fazlalığı Hangi Hastalıkların Göstergesidir
  • Böbrek Yetmezliği 
  • Hipotiroidizm
  • Diyabetik Asidoz 
  • Adrenalektomi 
  • Addison Hastalığı 
  • Hemoliz
  • Kronik ve Akut Böbrek Hastalıkları 

  Magnezyum Fazlalığı Tanısı İçin; Kan testi yapılarak tanı koymak mümkündür. Testin çalışılması için numune aç karınla alınmalı ve hasta en az 6 saat hemoliz olmamalıdır. Ayrıca kan alırken hastanın yatar pozisyonda olması doğru sonuçlar elde etmek için önemlidir.
  • Yetişkinlerde: 1,8-2,6 mg aralığında
  • Çocuklarda: 1,7-2,1 mg aralığında 
  • Yeni Doğanlarda 1,5-2,2 mg aralığında olmalıdır. 
  • Değerler testin çalışıldığı cihaza ve metoda göre değişiklik gösterebilir.
  Magnezyum FazlalığıGünlük Magnezyum İhtiyacımız Ne kadardır 
  • Yetişkin Kadınlarda 300 mg 
  • Gebe ve Emziren Kadınlarda 450
  • Yetişkin Erkeklerde 400
  Çocuklarda kilo baz alınarak tüketilmelidir. Günde kilo başına 5 mg magnezyum ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca idrar söktürücü, doğum kontrol hapı ve alkol kullanımı olan kişilerin magnezyum ihtiyacı daha fazladır. Magnezyum emilimi bağırsaklarda gerçekleşir. Tüketilen besinin % 50 oranında magnezyum emilimi mümkündür. Bu nedenle günlük ihtiyacın iki misli tüketimi zarar vermeyecek bilakis pozitif sonuçların doğmasını sağlayacaktır. Zaten magnezyum fazlasını (böbreklerde fonksiyon problemi yaşanmıyorsa) vücut idrar yoluyla atacaktır.
  ]]>
  Gebelikte Magnezyum Eksikliği https://www.magnezyum.gen.tr/gebelikte-magnezyum-eksikligi.html Mon, 03 Dec 2018 09:49:10 +0000 Gebelikte magnezyum eksikliği, Magnezyum hamilelik süresince anne bedeninin sağlıklı işlemesi için önemi büyük olan mineraller arasındadır. Gebelik döneminde yaşanan magnezyum eksikliği nedeni ile gebelik tansiyonu Gebelikte magnezyum eksikliği, Magnezyum hamilelik süresince anne bedeninin sağlıklı işlemesi için önemi büyük olan mineraller arasındadır. Gebelik döneminde yaşanan magnezyum eksikliği nedeni ile gebelik tansiyonu yani preeklampsi, anne karnındaki bebekte gelişim bozukluğu ve hatta bebeğin ölümleri yaşanabilir.

  Magnezyum kalsiyum mineralleri ile ilişkili olarak çalışır ve kas gevşetici etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde anne adayının rahatlamasını sağlar. Magnezyum anne karnındaki bebeğin diş ve kemik yapısının gelişmesi için önemlidir. Anne adayının da kemik yapısını güçlendirmek için önemlidir. Kan şekerini düzenleyerek özellikle bacaklarda oluşan krampları azaltır.

  Gebelikte Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır

  • 19-30 yaş arası gebelerde 350 miligram
  • 18 yaş altı gebelerde 400 miligram
  • 31 yaş ve daha üzeri gebelerde ise günlük 310 miligram magnezyuma ihtiyaç duyulur.

  Emziren Annelerin Günlük Magnezyum İhtiyacı

  • 19-30 yaş arası emziren annelerde 310 miligram
  • 18 yaş ve altı annelerde 360 miligram
  • 31 yaş ve aha üzeri annelerde ise 320 miligram magnezyuma ihtiyaç duyulur. Ayrıca günlük önerilen magnezyum oranını geçmemek gerekir.

  Gebelikte Magnezyum İhtiyacını Karşılamak İçin Tüketilebilecek Besinler

  • Bulgur
  • Buğday tohumu
  • Kalkan balığı
  • Somon balığı
  • Ispanak
  • Soya peyniri
  • Badem
  • Soya fasulyesi
  • Patates
  • Barbunya
  • Yulaf ezmesi
  • Yağsız yoğurt
  • Fıstık ezmesi
  • Barbunya
  Gebelikte Magnezyum Eksikliği

  Gebelikte magnezyum ihtiyacı bazı besinlerin düzenli tüketimi ile kolaylıkla karşılanabilir. Ancak anne adayları magnezyum içeren besinlerden tüketemiyorsa ve magnezyum ihtiyacını karşılayamıyorsa magnezyum desteği alabilir. Ancak alınan magnezyum desteği mutlaka doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.

  Magnezyum Eksikliğinde Anne Adayı Neler Yaşayabilir

  Gebelikte yaşanan magnezyum eksikliği nedeni ile mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, uyku bozukluğu, yorgunluk, hafıza problemleri, kalp atışlarında düzensizlik, güç kaybı ve preeklampsi gibi sorunlar yaşanabilir.

  ]]>
  Magnezyum Eksikliği Neden Olur https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-eksikligi-neden-olur.html Mon, 03 Dec 2018 10:54:29 +0000 Magnezyum eksikliği neden olur, Magnezyum eksikliği, oldukça yaygın bir sorundur. Genellikle yaşlı kişilerde yaşlı kişilerde, beslenme bozukluğunda, alkol kullanımı ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde meydana gelmekte Magnezyum eksikliği neden olur, Magnezyum eksikliği, oldukça yaygın bir sorundur. Genellikle yaşlı kişilerde yaşlı kişilerde, beslenme bozukluğunda, alkol kullanımı ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde meydana gelmektedir. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, sindirim sistemindeki emilim problemleri, ameliyatlar, pankreas iltihabı yetersizliğine neden olur. Ayrıca stres, sigara, alkol tüketimi, hamilelik, emzirme, hastalıklardan sonraki iyileşme dönemleri magnezyum gereksinimi artırır. 

  Magnezyum eksikliği, demir eksikliği gibi sık görülen bir durum olmasa da vücudun normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjinin üretilmesi de dahil olmak üzere birçok işlemde kullanılan bu mineral, vücuda etkileri bakımından en önemli mineraller arasında yer alır. Vücudumuzda birçok organın magnezyuma ihtiyacı vardır. Ayrıca diş ve kemik yapısının korunması için en önemli minerallerden biridir. Kabızlığın giderilmesinden kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine kadar pek çok alanda ihtiyaç duyulan bu mineral, bayanların hamilelik dönemlerinde bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Genel olarak günlük magnezyum tüketme miktarı 300 mg'dır.

  Magnezyum ihtiyacını karşılamak için, koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek, fındık, fıstık, badem, susam, muz, maden suyu, soya fasulyesi, kuru yemişler gibi besinler tüketilmelidir. Eğer yiyecekler yoluyla magnezyum alımı yetersiz olursa doktor önerisiyle magnezyum takviyesi yapılmalıdır. Bu denli önemli olan magnezyum sağlığı önemli ölçüde etkilemektedir. Aynı zamanda yüksek düzeydeki magnezyum eksikliği ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durumdur. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmamız gerekir. 


  Magnezyum Eksikliği Neden Olur
  Magnezyum Eksikliği Belirtileri 
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Sinirlilik ve uyuşukluk
  • Dalgınlık
  • İştahsızlık
  • Uyku bozuklukları 
  • Depresyon 
  • Göz kararması 
  • Bağırsak rahatsızlıkları 
  • Yüksek tansiyon 
  ]]>
  Magnezyum Klorür https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-klorur.html Tue, 04 Dec 2018 03:55:30 +0000 Magnezyum klorür, kimyasal formulü MgCl2 olup inorganik ve düzensiz bir bileşiktir. Alkolde ve suda çözülebilen ve ısıtıldığında tamamen olmasa da kısmen hidrolize olan magnezyum klorürün oldukça fazla kullanım alanları v Magnezyum klorür, kimyasal formulü MgCl2 olup inorganik ve düzensiz bir bileşiktir. Alkolde ve suda çözülebilen ve ısıtıldığında tamamen olmasa da kısmen hidrolize olan magnezyum klorürün oldukça fazla kullanım alanları vardır. Sıvı halde bulunan magnezyum klorürün donma noktasından faydalanılarak yollardaki buzlanmada buz çözücü olarak kullanılmaktadır. Manezyum klorüre bu özelliğinden dolayı buz çözücü de denilmektedir. Magnezyum klorür bileşiğinin en saf olanlarının Japonya'daki deniz ürünlerinden elde edildiği bilinmektedir.

  Magnezyum kaynagını Dow metoduna göre deniz suyu oluşturur. Kireçin deniz suyu ile karışımından magnezyum oksit elde edilir. Bu oluşan magnezyum hidroksidin klorür asidi ile tepkimesinden sonra magnezyum klorür oluşur. Bunun içerisinde bulunan kristal su ısıtılarak ortamdan uzaklaştırılır. Uzaklaştırılamayan su ise elekroliz kabında eritilir. Erime esnasında uçarak magnezyum oluşur.

  Yani saf magnezyum klorürün elektroliz edilmesiyle magnezyum oluşmaktadır. Magnezyum klorürün başlıca kullanım alanı, ilaç, tıp, çimento, kimya ve metal olmak üzere oldukça geniş alanlarda kullanılmaktadır.
  Magnezyum Klorür
  Magnezsyum Klorürün Kullanım Alanları

  • Çimento sektöründe delme ve öğütme çarklarında kullanılmaktadır.
  • Kimyasal üretim ve toz bağlamada
  • Magnezyum metal üretiminde
  • Tekstilde ve kağıtta katkı olarak kullanılır.
  • Ateş geçirmezlik ajanlarında
  • Dezenfektanlarda, seramikte ve yangın söndürücülerde kullanılmaktadır.
  • Magnezyum klorürün sıvı hali yağıştan önce yollara veya don öncesi zemine püskürtülerek karın yola yapışmasını engeller. Buzlanma engelleyici veya buz çözücü olarak kullanılacağı zaman magnezyum klorürün korozivitesi çözeltiye eklenen diğer kimyasallarla düşürülebilir.
  • Karayollarında, madencilikte, yag ve gaz endüstrisinde bağlayıcı ajan olarak kullanılır.
  • Hayvan yemlerinde ve gübrelerde kullanılır.
  • Atık su işletmelerinde kullanılır.
  • Havuzlarda dezenfektan olarak kullanılır.
  • Yangın söndürücü formüllerinde kaplama olarak kullanılır.
  • Kimya sektöründe toz bağlayıcı olarak kullanılır.
  • Magnezyum klorür ve su karıştırılarak cilde uygulanır.
  • Tıpta hazımsızlık ve kabızlıkta etkilidir.
  ]]>
  Magnezyum Sitrat https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-sitrat.html Tue, 04 Dec 2018 23:28:22 +0000 Magnezyum sitrat, magnezyum eksiği olan kişilere magnezyum takviyesi olarak kullanılmaktadır. Magnezyum karbonat ve sitrik asitten oluşmaktadır. Her insanın vücudunun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için belirli oranda magnezy Magnezyum sitrat, magnezyum eksiği olan kişilere magnezyum takviyesi olarak kullanılmaktadır. Magnezyum karbonat ve sitrik asitten oluşmaktadır. Her insanın vücudunun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için belirli oranda magnezyuma ihtiyacı vardır. Magnezyum sitrat oldukça hızlı bir şekilde emilim göstermektedir. Bu mineralin yüksek dozda alımı laksatif etki meydana geldiği için magnezyum sitrat alımından önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Magnezyum Sitratın Faydaları
  • Vücudumuzdaki magnezyum seviyesini yeterli düzeyde tutar. Magnezyum insan vücudundaki en fazla bulunan mineraller sıralamasında dördüncü sıradadır. Bu magnezyumun yarısı dişimizde ve kemiklerimizde bulunurken diğer yarısı diğer organlarda bulunmaktadır. Vücutta bulunan magnezyum minerali ortalama 300 tepkimede rol oynamaktadır. Kas ve sinirlerimizin düzeninden sorumludur. Bağışıklık sistemi üzerinde etkisi vardır. Kalbimizin ritminin düzenli bir şekilde seyretmesine olanak verir. Protein sentezinde ve enerji metabolizmasında rol oynar. Kan şekeri ile tansiyonun düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Bunların dışında birçok tepkimede rol oynayarak vücudumuzun sağlıklı kalmasında rol oynamaktadır. Bu nedenle magnezyum sitratın magnezyum dengesindeki önemi oldukça büyüktür.
  • Türk bilim adamlarının araştırmalarına göre magnezyum sitrat migreni dindirmektedir.
  • İngiliz bilim adamlarının yapmış oldukları deneyler sonucu ortaya çıkan sonuçlara göre magnezyum sitrat gece nükseden diz kramplarının önüne geçmektedir.
  • Yapılan araştırmalara göre magnezyum sitratın bağırsakları temizlediği anlaşılmıştır.

  Magnezyum Sitratın Aşırı Kullanımının Yan Etkileri

  • Bazı ilaçlarla etkileşime geçtiği için ilaç kullanıyorsanız mutlaka magnezyum sitrat almadan önce doktorunuza başvurmalısınız.
  • Fazla alımı nedeniyle yumuşatıcı özelliğinden dolayı ishale neden olmaktadır. Bu da elektrolit dengesizliğine neden olmaktadır.
  • Mide bulantısı veya şişkinliğe neden olabilir.
  • Bağırsak tıkanıklığına yol açabilir.
  • Baş ağrısına neden olabilir.
  • Anal fissürü derinleştirebilir.
  • Kalp veya böbrek sorunu olanların hastalıklarını ilerletebilir.
  • Refleks kaybı, kas ve tendonların güç kaybına neden olabilir.
  • Sinir sistemine yatıştırıcı etki yaptığından aşırı alımı uykusuzluğa neden olabilir.
  • Düşük kan basıncına neden olur.
  • Aritmi veya solunum baskılanmasına neden olmaktadır.
  Magnezyum Sitrat]]>
  Magnezyum Nitrat https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-nitrat.html Wed, 05 Dec 2018 17:43:48 +0000 Magnezyum nitrat; formülü Mg ( NO3 )2 6H20 dir.  Azotlu ve magnezyumlu gübrelerde kullanılmaktadır.Magnezyumun Fizyolojik Olarak Rolü:Magnezyum bitkiler için oldukça önemlid Magnezyum nitrat; formülü Mg ( NO3 )2 6H20 dir.  Azotlu ve magnezyumlu gübrelerde kullanılmaktadır.

  Magnezyumun Fizyolojik Olarak Rolü:

  Magnezyum bitkiler için oldukça önemlidir. Önemli olmasının sebebi magnezyumun bitkilerde klorofilin temel taşlarından olmasıdır. Bitkilerde klorofilin oluşmasını sağlayan çok önemli bir elementtir magnezyum. Magnezyum iyonları protein sentezinde ve bir çok enzimatik tepkimelerde ve vitaminlerin oluşmasında rol alır. 

  Magnezyum Eksiklikleri:
  • Magnezyum eksikliğinin ilk olarak belirtisi damar aralarında oluşan sağlıklı yeşil rengin kaybolması ile olur, bu durumu damar aralarının sararması takip etmektedir.
  • Magnezyum eksikliği bazı bitkilerde lekeler halinde görülür. 
  • Magnezyum eksikliğinin şiddetli bir şekilde görülmesi yaprakların kırmızımsı ve mor bir renge dönüşmesine neden olur. Eğer magnezyum eksikliği daha da şiddetli bir hal alırsa yeşil olan kısımlar yok olmaktadır.
  • Magnezyum eksikliği ilk olarak bitkilerde alt yeşil yapraklarda görülmektedir. 
  Magnezyum Eksiklikleri Nerede Ve Ne Zaman Ortaya Çıkar
  • Kurumsal topraklarda aşırı magnezyum yıkanmasında görülür.
  • Magnezyuma çok ihtiyaç duyan bitkilerde görülür.
  • Düşük asit değerlerinde görülür.
  • Aşırı miktarda Amonyum, Kalsiyum ve Potasyumlu gübre kullanımlarında görülür. 

  Magnezyum Eksikliklerine Neden Olan Ürünler:

  • Lahana
  • Mısır
  • Salatalık
  • Patlıcan
  • Kavun
  • Patates
  • Biber
  • Domates
  • Muz
  • Karpuz
  • Narenciye
  • Üzüm
  • Elma
  Magnisal- Magnezyum Nitrat:

  Magnezyum Nitrat ( Macnisal ) bitkilerde oluşan magnezyum eksikliklerini gidermek için kullanılan çok uygun, saf ve kristal biçiminde olan bir gübredir. Nitrat bitkilerde magnezyum alımını kolaylaştırır. Magnezyum alımını kolaylaştırdığından dolayı Magnisal ( MgNO3 ) çok iyi bir magnezyum taşıyıcısı olarak kabul edilir. Magnezyum Nitrat içeriğinde %15 MgO ( %9,5 Mg ) ve %11 Nitrat Azotu içermektedir. Magnezyum Nitrat suda çok çabuk erimekte ve çok iyi bir şekilde erimektedir. Yapraktan uygulamalar ve besin eriyikleri için çok uygundur. Magnezyum Nitrat yapaktan uygulanan bir çok madde ile birlikte verilebilir. 

  Magnezyum Nitrat
  Magnezyum Nitrat Uygulaması:

  Magnezyum Nitrat bitkilerde yapraktan, topraktan direk toprağa, damla sulama yöntemi ile verilebilir. Yapraktan uygulanan Magnezyum uygulamalarından çabuk ve etkili bir şekilde sonuç alınması için yapraktan uygulama yapılmalıdır. Topraktan uygulanacak olan Magnezyum Nitrat toprağa direk katı olarak uygulanabileceği gibi aynı zamanda her çeşit damla sulama yöntemi ile de uygulanabilmektedir. 
  ]]>
  Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-eksikligi-nasil-giderilir.html Wed, 05 Dec 2018 18:03:59 +0000 Magnezyum eksikliği nasıl giderilir, Magnezyum minerali insan vücudunda en fazla olan mineraller arasında dördüncü sırada bulunmaktadır. Bir kısmı hücrelerin iç kısımlarında, bir kısmı fosfor ile birlikte vücuttaki Magnezyum eksikliği nasıl giderilir, Magnezyum minerali insan vücudunda en fazla olan mineraller arasında dördüncü sırada bulunmaktadır. Bir kısmı hücrelerin iç kısımlarında, bir kısmı fosfor ile birlikte vücuttaki kemiklerin yapısında ve bir kısmı da kanın içinde yer alarak kan dolaşımına katılmaktadır. Magnezyum mineralinin eksikliğini giderebilmek çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu mineral insan vücudu için hayati önem taşıyan bir çok fonksiyonun yerine getirilebilmesi için gereklidir.

  Magnezyum mineralinin yerine getirilmesini sağladığı vücut fonksiyonları

  Magnezyumun vücut için ne kadar önemli olduğunu anlatabilmek için gerçekleşmesini sağladığı bazı vücut fonksiyonlarını belirtmek doğru olacaktır. Vücuttaki kemik dokusu faaliyetleri, sinir dokusu faaliyetleri ve kas dokusu faaliyetlerinin yerine getirilmesini sağlar. Örneğin kas dokusu faaliyetlerinden biri kalbin atmasını sağlayan kasların çalışmasını sağlamaktır. Öte yandan magnezyum minerali kalsiyum ile birlik olarak kemik yapısının daha güçlü olmasını sağlamak, vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek mikro organizmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlamak gibi görevleri vardır. Magnezyum minerali ayrıca kandaki şeker düzeyinin belirli seviyelerde kalmasını sağlayarak düzene girmesini sağlar ayrıca kanın basıncını ayarlamada rol alır. Enerji mekanizmasında önemli bir rolü olan magnezyum minerali ince bağırsaklarda emilimi gerçekleşir ve böbrekler yardımıyla vücut dışına atılır.

  Magnezyum eksikliği nasıl giderilir

  Bu mineralin eksikliğini giderebilmek için koyu yaprakları olan sebzeler tüketilebilir. Bu şekildeki magnezyum ihtiyacını karşılama durumu yetersiz geliyor ise doktor kontrolünde damardan magnezyum minerali içeren ilaçlar vücuda verilir. İlaçların illa ki damar yolu ile alınması gerekmez  ancak mutlaka bir doktora danışılarak kullanılmalıdır. Çünkü bu ilaçlar kişinin ishal olmasına yol açabilir. Ayrıca kişide böbrek yetmezliği gibi bir durum varsa magnezyum mineralinin vücuttan idrar ile atılması mümkün olamayacağından kişinin kanında fazla miktarda magnezyum birikmesi oluşur. Bu minerali içeren besin maddeleri şunlardır:

  Kepek: Pirinç, buğday ve yulaftan elde edilen kepek mineral olarak oldukça zengindirler. 100 gramlık ham pirinç kepeği gündelik ihtiyacın iki katı kadarını karşılayabilmektedir. Aynı orandaki buğday kepeği de günlük ihtiyacın % 150 gibi önemli bir kısmını karşılayabilecek kadar zengindir. 
  Bazı baharat çeşitleri: Adaçayı, nane ve fesleğen bu minerali çok fazla içermektedirler. Ayrıca vücut için gerekli birçok vitamini de içerecek kadar zengindirler. 
  Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği: Kurutulduktan sonra kavrulan kabak çekirdeğinin 100 gramı vücudun günlük ihtiyacının tamamından fazlasını karşılayabilmektedir. 

  Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir
  Keten tohumu: Kalp ve damarların sağlıklı bir yapıya sahip olmalarını sağlayan bir çok yararlı asidi bünyesinde barındıran keten tohumunun 1 çorba kaşığı miktarı günlük magnezyum ihtiyacının onda 1'lik kısmını karşılayabilmektedir. 
  Badem: 100 gram kadar badem günlük ihtiyacın yüzde 72 gibi önemli bir kısmını karşılayabilmektedir.
  ]]>
  Gebelikte Magnezyum Kullanımı https://www.magnezyum.gen.tr/gebelikte-magnezyum-kullanimi.html Thu, 06 Dec 2018 12:39:37 +0000 Gebelikte magnezyum kullanımı, Magnezyum minerali, İnsan vücudunda en fazla tıpkı kalsiyum gibi en fazla kemiklerde ve dişlerde bulunur. Magnezyum olmadan vucumuz enerji dönüşümü sağlayamaz. Magnezyum eksikliği bir Gebelikte magnezyum kullanımı, Magnezyum minerali, İnsan vücudunda en fazla tıpkı kalsiyum gibi en fazla kemiklerde ve dişlerde bulunur. Magnezyum olmadan vucumuz enerji dönüşümü sağlayamaz. Magnezyum eksikliği bir çok rahatsızlığın, başlıca sebepleri arasındadır. Bu rahatsızlıkların başında, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, iştahsızlık, depresyon kaslara giren ani kramplar, kalp ritminde bozukluk, halsizlik gibi sağlık sorunları gelmektedir. Bazı kişilerde ise uykusuzluğa bağlı gerginlik ve aşırı strese de yol açabilmektedir

  Magnezyum ihtiyacı en çok hangi besinlerden sağlanır

  Magnezyum işlenmemiş doğal içme sularında, bol miktarda maden sularında, ve bezelye, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil renkli bir çok sebzelerde de bol miktarda bulunmaktadır.

  Gebelikte magnezyum eksikliğinin zararları nelerdir

  Gebelikte magnezyum eksikliği, rahim kasılmalarını artırarak erken doğumlara neden olabildiği gibi, anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Hamileyken magnezyum eksikliği yaşayan annenin, bebeğinin de aynı şekilde magnezyum eksikliği ile doğmasına neden olmaktadır. Bu durum yeni doğan bebeklerde ısı kaybına bağlı olarak, ani bebek ölümlerine sebep olabilmektedir. Ayrıca, hamilelerin bacaklarına ve karınlarına giren ani kramplar ve kasılmalar da magnezyum eksikliğine bağlı olarak gelişir. Özellikle hamilelikte sigara ve alkol kullanımı, magnezyum eksikliğine bağlı doğabilecek rahatsızlıkları tetiklemektedir. Çünkü sigara ve alkol tüketimi vücut dan çok fazla magnezyum atılmasına yol açmaktadır.

  Gebelikte magnezyum kullanımı

  Hamilelik sürecinde anne adayları, hem bedenen, hemde ruhen bir çok değişikliğe uğrar. Bu süreçte, annenin her zamankinden daha iyi beslenmeye ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Hamilelik süresince bebekler, gelişimleri için gerekli olan bütün vitamin ve mineralleri anneden sağlamaktadır. Anne adayının her zamankinden daha fazla vitamin ve mineral desteğine ihtiyacı vardır. Bu sebep den dolayı, bütün kadın doğum uzmanları annenin ve bebeğin sağlığı için gebeliğin ilk günlerinden itibaren demir, magnezyum ve folik asit içeren vitamin ve mineral ilaçlarına başlamasını tavsiye ederler ve hastalarının ihtiyacı olsun veya olmasın reçetelerine yazarlar. Son yıllarda aile hekimlerinin kontrolü altında bütün annelerin, takip ve kontrolleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Gebelikte Magnezyum KullanımıAynı zamanda vitamin ve mineral ilaçları kontrollü olarak anne adaylarına ücretsiz vererek, her annenin kullanması sağlanmaktadır. Çünkü hamilelik süresince anne adaylarının hızla boşalan depolarının, doldurulması anne bebeğin sağlığı için son derece büyük önem taşımaktadır. Ayrıca anne adayları, bol,bol su içerek ve maden suyu tüketerek hamilelikleri süresince magnezyum ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirler.
  ]]>
  Magnezyum Elementinin Özellikleri https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-elementinin-ozellikleri.html Thu, 06 Dec 2018 19:54:25 +0000 Magnezyum elementinin özellikleri,  kısaca Mg olarak bilinmekte olup, beyazımsı bir rengi bulunmaktadır. Bu beyazımsı renk gümüş ya da beyaz altın renginde olmaktadır. Magnezyum tek başına kullanılmayan, kendisiyle birlikte ba Magnezyum elementinin özellikleri,  kısaca Mg olarak bilinmekte olup, beyazımsı bir rengi bulunmaktadır. Bu beyazımsı renk gümüş ya da beyaz altın renginde olmaktadır. Magnezyum tek başına kullanılmayan, kendisiyle birlikte başka maddelerle karıştırılması ile birlikte kullanılan bir madde olmaktadır. Magnezyum elementinin atom umarası 12 olarak bilinmektedir. Bu magnezyum elementi, metaller içerisinde çok hafif olmaktadır. Yani metaller içerisinde en hafif olan magnezyum elementi sadece 24,312 atom ağırlığında olduğu için çok büyük bir önem taşımakta olmaktadır. Eğer bir magnezyum toz haline gelirse, o zaman çok kolayca tutuşarak yanacaktır. Magnezyum yandığı zaman parlak bir ışık ortaya çıkacaktır.

  Magnezyum elementi bir çok yerde kullanıldığı gibi, fotoğraf makinelerinde parlak ışık veren flaş bulunmadığı yıllarda, ışık verebilmek ve daha parlak fotoğraflar ortaya çıkarabilmek için magnezyum elementi yakılırdı. Bu sayede birçok fotoğraf karesi içerisinde flaşlı fotoğraflar çekebilmek için bu yola başvururlardı.


  Magnezyum elementinin özellikleri Joseph Black tarafından 1755 senesinde bulunan bir element olmaktadır. Fakat ilk olarak 1808 yılında kullanılmaya başlandığı zaman toz halinde bulunan magnezyum kullanılmıştır. En fazla deniz suyunda bulunmaktadır. Magnezyumun insan vücudunda da çok fazla etkisi olduğu bilinmektedir. İnsan vücudunun %0.05 magnezyum elementi olduğu ve insan vücudunda mutlaka bulunması gerekmektedir. Alüminyum yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Alüminyum yapılırken, yapımında üçte bir oranında magnezyum kullanıldığı için parlak renkte olmaktadır. Magnezyum Elementinin ÖzellikleriBilindiği üzere şömine tuğlalarının yapılmasında çok büyük bir etkisi olmaktadır. Bu madde olmadan asla şömine tuğlası yapılamamaktadır. Alaşımlı bir madde olmasından kaynaklı olarak füze yapımında ve ya uçak yapımında sıklıkla kullanılan bir madde olmaktadır. Magnezyum elementinin özellikleri arasında eczanelerinde çok büyük önem taşımaktadır. İlaç yapımında ve insan sağlığını olumlu etkileyecek birçok yer de kullanıldığı biliniyor. Yeşil bitkiler içerisinde de çok fazla bulunmaktadır.

  ]]>
  Magnezyum Simgesi https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-simgesi.html Fri, 07 Dec 2018 02:51:23 +0000 Magnezyum Simgesi periyodik cetvel içerisinde Mg olarak simgelenmektedir. Bu maddenin atom numarası 12 olduğu ve ağırlığı ise 24,312 ağırlığında olan bir madde olmaktadır. En hafif elementlerden biri olan ve çok kolayca bulundu Magnezyum Simgesi periyodik cetvel içerisinde Mg olarak simgelenmektedir. Bu maddenin atom numarası 12 olduğu ve ağırlığı ise 24,312 ağırlığında olan bir madde olmaktadır. En hafif elementlerden biri olan ve çok kolayca bulunduğu için çok önem taşıyan bir madde olmaktadır. Magnezyum elementi bir alaşımlı bir metal olmaktadır. Gümüş renginde olduğu ve parlak bir maddedir. Bu Magnezyum elementi tek başına asla kullanılmamaktadır. Başka maddelerin birbirine karıştırılması sayesine daha kolayca kullanılmaktadır. 650 derecede eriyen bir madde olmaktadır. Su ile temas etmesi durumunda daha çok alev alarak yanacaktır.


  Magnezyum Simgesi, ilk olarak Joseph Black adında olan İngiliz bir kimyager tarafından bulunmuştur. Bu maddeyi 1755 yılında bulmuş olsa bile, tek başına herhangi bir işe yaramayan bir madde olduğu için, o zamanlar kullanılmamıştır. Fakat, 1808 senesinde yine bir İngiliz kimyager olan Humphrey Davey yapmış olduğu çalışmalarda Magnezyum elementini kullanmıştır. İnsan vücudunda çok bulunmaktadır.

  <Özellikle insan kemiğinde bulunan bir madde olmaktadır.  Bu madde uçak yapımında ya da füze yapımında kullanılmaktadır. Bu element toz halinde de bulunmaktadır. Ateşle temas ettiği zaman parlak bir ışığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum fotoğrafçıların işine yaramıştır. Magnezyum SimgesiKaranlıkta fotoğraf çekmek istedikleri zaman fotoğraf makinesinde flaş bulunmadığı için, magnezyum elementi yakılır ve bu sayede flaşlı fotoğrafların çekilmesi sağlanırdı. Havai fişek yapımında da Magnezyum kullanılmaktadır. Havai fişeğin patladığı sırada ortaya çıkan renkler için farklı bileşenlerle birlikte kullanılmaktadır.
  ]]>
  Magnezyum Hidroksit https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-hidroksit.html Fri, 07 Dec 2018 16:45:54 +0000 Magnezyum hidroksit magnezyum elementini elde etmek amacıyla kullanılan bir madendir. Toprak alkali metalleri arasında yer alan magnezyum ile hidroksit iyonunun sentezi ile meydana getirilen reaksiyondan oluşmaktadır. Oldukça kuvvetli bi Magnezyum hidroksit magnezyum elementini elde etmek amacıyla kullanılan bir madendir. Toprak alkali metalleri arasında yer alan magnezyum ile hidroksit iyonunun sentezi ile meydana getirilen reaksiyondan oluşmaktadır. Oldukça kuvvetli bir baz olan bu madenin kimyagerler tarafından sıklıkla kullanılan kuvvetli bazlar arasında yer aldığını görebiliyoruz. 

  Suda %100 çözünen bu bazın iyonlaşma oranının ise %99,87 olduğunu görebilmek mümkündür. Titrasyon ve iyonlaşmalarda 2 değerlikli olması da bilinen bir diğer özelliğidir. Bu madenin sentez reaksiyonu dışında magnezyum metalinin hidritasyon yolu ile yükseltgenmesi sonucunda elde edilebildiği de biliniyor. Ancak bu şekilde tepkime veriminin de daha düşük olması ve reaksiyon sonucunda da şiddetli hidrojen gazının çıkması sebebi ile bilim adamlarının magnezyum hidroksit elde etmek için sentezleme yolunu tercih ettiklerini söyleyebiliyoruz.

  Bu madenin suda magnezya sütü olarak bilinen bir süspansiyon oluşturduğu görülür. Bu süspansiyonun ise bir antiasit olarak ya da müshil olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Ayrıca bu süspansiyon güçlü bir alkali olarak asitlik düzenleyici olarak kullanılan bir madde olarak da karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra peynir üretiminde rennet arttırıcı olarak ve konserveleme aşamaları sırasında sebzelerin renklerini koruyabilmek için stabilizör olarak kullanıldığını görebilmek mümkündür.

  Magnezyum hidroksit ile oluşturulmuş yüksek konsantrasyonlu çözeltinin deri ile temas etmesi durumunda kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi etkiler yaptığı görülür. Bu durumlarda kişilerin acilen önlem alması gerekir. Elbette yanlışlıkla yutulması da mide ve yemek borusunda kanamalar meydana gelmesine neden olabiliyor. 

  Magnezyum Hidroksit
  Bu etkilerin yanı sıra seyreltik çözeltisinin ise sindirim sistemi, mide ve yemek borusunda kanamalara sebep olduğunu, derişik çözeltisinin ise mide kanaması, kusma, karın ağrısı, şiddetli kramplar ve ses tellerinde hasar gibi sorunlara yol açtığı görülmektedir. Bu gibi durumlarda acil müdahalenin yapılmaması ölüme neden olabilmektedir.
  ]]>
  Magnezyum Sülfat https://www.magnezyum.gen.tr/magnezyum-sulfat.html Sat, 08 Dec 2018 05:34:02 +0000 Magnezyum sülfat, halk arasında İngiliz tuzu olarak bilinen magnezyum sülfatın tuz ile aslında hiçbir alakası yoktur. Beyaz şeffaf bir toz halinde olup suya konulduğunda eriyici özelliktedir. Mayhoş ve acı bir tada sa Magnezyum sülfat, halk arasında İngiliz tuzu olarak bilinen magnezyum sülfatın tuz ile aslında hiçbir alakası yoktur. Beyaz şeffaf bir toz halinde olup suya konulduğunda eriyici özelliktedir. Mayhoş ve acı bir tada sahiptir. Yapı olarak mutfaklarda kullanılan tuza oldukça benzemektedir. Toplumun %75'i önerilen miktarlarda magnezyum alımı sağlayamaz. Bu gibi durumlarda magnezyumun kaliteli bir yaşam için dışarıdan takviye olarak alınması gerekir.

  Magnezyum sülfat, hazımsızlığa karşı iyi gelir. Ayrıca mikrop kırıcı antibakteriyel etkisi vardır. Cilt bakımı için kullanılabilir. Cildi sıkılaştırıcı ve nemlendirici özelliğinin yanı sıra doğal bir peeling için kullanılabilir. Safra salgısını düzenleyici etkisi vardır. Safra salgısı nedeni ile oluşabilecek karaciğer hastalıklarına karşı alternatif tedavi olarak kullanılabilir. 1 litre suyun içine yarım tatlı kaşığı magnezyum sülfat eklenerek içildiğinde karaciğer rahatsızlıklarına karşı faydalı olur. Kullanılan ölçü arttırıldığında ishale yol açabilir. Müshil etkisinden yararlanmak için eklenen suda tamamen erimesi sağlanmalıdır. Çocuklar için kabızlık sorunlarında kullanılabilir. Tadı çocuklara acı gelebileceğinde meyve suları ile karıştırılarak verilmesi gerekir ve çocuklarda kullanılacaksa kullanılan ölçünün 10 gramı aşmaması gerekir.

  Magnezyum Sülfat Hangi Durumlarda Kullanılır

  • Kronik yorgunluk ve kas zayıflığına iyi gelir.
  • Kas krampları için faydalıdır.
  • Metabolik sendrom için önemli bir mineraldir.
  • Dismenoreye iyi gelir.
  • Erken doğum olasılığını engellemek için enjeksiyon yolu ile 5-7 günden fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde uzun süre kullanımı anne karnındaki bebekte kalsiyum eksikliğine ve dolayısı ile kemik değişikliklerine neden olabilir.
  • Gebelikte takviye olarak alınabilir.
  • Gebelik kramplarını engeller.
  • Preeklampsi ataklarının önlenmesi için kullanılır.
  • Osteoporozda kullanılabilir.
  • Süt verenler kullanabilir.
  • Menstrüel migrene iyi gelir.
  • Premenstrüel sendroma karşı etkilidir.

  Magnezyum sülfatın emilimi bağırsaklar yolu ile gerçekleşir. Tüketiminde 1 saat sonra emilim başlar ve emilim yaklaşık 12 saatte sonlanır. Böbrekler yolu ile atılımı sağlanır. Magnezyum sülfat sağlıklı bir vücut için kaçınılmaz bir mineraldir. Daha çok kemiklerde bulunur ve düzenli bir beslenme diyeti ile rahatlıkla ihtiyaç giderilebilir.

  Magnezyum Sülfat

  Magnezyum Sülfatın Yan Etki Ve Zararları

  İlaç etkinden yararlanılan tüm ürünlerde olduğu gibi magnezyum sülfatta fazla ve bilinçsiz kullanıldığında bazı yan etki ve zararlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka ölçülü ve bilinçli kullanılmalıdır. En sık rastlanan yan etkisi ishaldir. Böbrek yetmezliği gibi bir sorunu olan kişilerde birikici etki yaratabilir. Addison hastaları için kullanımı uygun değildir.

  Çok fazla ya da çok az magnezyum sülfat sinir sistemi için zararlıdır. Çoğu kişi sıradan bir karın ağrısı için bile magnezyum sülfata başvurabilmektedir. Fakat böylesine yanlış bir davranış vücutta aşırı sıvı kaybına yol açabilir. Yaşanabilecek her karın ağrısı kabızlık nedeni ile ortaya çıkmayacağından dolayı karın ağrısını evde doğal yollarla tedavi etmek yerine ilk önce bir doktora başvurmak gerekir. Karın ağrısının nedeni araştırılıp teşhis edilmeden magnezyum sülfat kullanmak uygulanacak tıbbi tedavinin gecikmesine, mide bulantısına, kusmaya ve beraberinde yüksek ateşe yol açabilir. Magnezyum sülfat aktar ve eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir. Ayrıca internetten de sipariş edilerek atın alınabilir.

  ]]>